Rôzne Správy

Aj my sme migranti: Čoraz viac nás odchádza pracovať do zahraničia, ako prichádza

Hoci sa počet zamestnaných cudzincov na Slovensku za posledné dva roky takmer zdvojnásobil, Slovensko je stále jednoznačne čistým vývozcom pracovnej sily.

Ilustračný obrázok k článku Aj my sme migranti: Čoraz viac nás odchádza pracovať do zahraničia, ako prichádza
Zdroj: pixabay.com

Vyplýva to z analýzy UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia. Tzv. krátkodobú migráciu za prácou meria Štatistický úrad SR. Podľa nich menej ako rok pracuje v cudzine približne 150-tisíc Slovákov.

„Najviac ich je v susedných krajinách, a to v Rakúsku a Českej republike. Reálny počet Slovákov pracujúcich v cudzine je však výrazne vyšší,“ uviedli analytici banky.

Odliv vysokoškolákov

Rezort financií odhadoval počet pracujúcich v zahraničí pomocou databáz poistencov zdravotného poistenia. „Takto odhadol, že za posledných 15 rokov Slovensko opustilo až 300-tisíc Slovákov, najčastejšie vysokoškolskí vzdelaní mladí ľudia do 30 rokov. Najvyššiu mieru odchodu do zahraničia vykazujú okresy na východe Slovenska,“ priblížili analytici.

Z okresov na krajnom východe Slovenska sa za posledných 10 rokov do zahraničia vysťahovalo až približne 6 % populácie. Naopak, najmenej odchádzajú do zahraničia obyvatelia z okresov juhozápadného Slovenska.

„Slovensko zaznamenalo najmasívnejšiu migráciu do zahraničia tesne po vstupe do EÚ, avšak v tom čase väčšina z nich skôr len skúšala nové možnosti, ktoré vstup do EÚ so sebou priniesol, a do dvoch rokov sa vrátila,“ skonštatovali analytici banky.

Odchod z krajiny

V súčasnosti odchádza do cudziny približne 15-tisíc Slovákov ročne. „Počet Slovákov pracujúcich v cudzine môže prevyšovať počet cudzincov zamestnaných na Slovensku aj 10-násobne,“ tvrdia analytici UniCreditu. Pracujúci cudzinci na Slovensku pochádzajú najmä z blízkych krajín regiónu strednej a východnej Európy.

Ako vyplýva z analýzy banky, najviac zamestnancov na Slovensko dodáva dlhodobo Rumunsko, v poslednom roku sa však výraznejšie zvýšil aj počet obyvateľov Srbska pracujúcich na Slovensku. Výrazne zastúpenie medzi zahraničnými pracovníkmi na Slovensku však majú aj obyvatelia susedných krajín EÚ, a to Česka, Maďarska a Poľska, či susednej Ukrajiny.

Na Slovensku pracujú aj Bulhari a Chorváti, prvú desiatku uzatvárajú Taliani a Kórejčania, ktorí obsadzujú skôr manažérske pozície v početných firmách s kapitálom prichádzajúcim práve z týchto krajín.

Ilustračné foto

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie