Správy

Bytovka, aká sa len tak nevidí: Dom v Martine zdobí veľkoplošné dielo

Veľkoplošná maľba s podobizňou K. Plicku zdobí bytový dom v centre mesta. V centre mesta už jeden mural je a zobrazuje tancujúce dievčatá.

Ilustračný obrázok k článku Bytovka, aká sa len tak nevidí: Dom v Martine zdobí veľkoplošné dielo
Zdroj: Mesto Martin

Novú veľkoplošnú maľbu – mural -s podobizňou Karola Plicku odhalili v stredu na bytovom dome v centre Martina, informovala hovorkyňa mesta Martin Zuzana Kalmanová.

Minulý rok odhalili pri príležitosti 100. výročia spoločného štátu Čechov a Slovákov priamo v centre mesta mural, zobrazujúci tancujúce dievčatá.

Prvé reakcie

„Keď som pred rokom prišiel s nápadom vytvoriť v Martine mural, stretol som sa so zmiešanými reakciami. Ľudia si nevedeli predstaviť, o čo ide, báli sa jeho predvedenia či samotnej realizácie. Dnes sú tancujúce devy neoddeliteľnou súčasťou Martina a jednou z najpopulárnejších turistických atrakcií. Verím preto, že zobrazenie Karola Plicku sa bude tešiť minimálne rovnakému záujmu,“ vysvetlil dôvody vytvorenia novej veľkoplošnej maľby Martin Lechan, predseda komisie kultúry Mestského zastupiteľstva v Martine.

Velikán slovenskej fotografie Karol Plicka si zaslúži, aby sme mu vzdali hold.

„Martin je hlavným mestom slovenskej kultúry a nepochybne aj umenia.Som nesmierne rád, že v našom mieste to vieme urobiť aj veľmi moderným a trefným spôsobom,“ povedal počas odhalenia muralu martinský primátor Ján Danko.

Autori diela

Na veľkoplošnej maľbe pracovali autori Martin Hríb a Branislav Urbánek týždeň a celá realizácia stála približne 7000 eur.

„Financie na tento účel vyčlenila komisia kultúry Mestského zastupiteľstva mesta Martin, spoločenstvo vlastníkov bytov a boli použité aj súkromné zdroje,“ dodala Kalmanová.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie