tp Kultúra

Divadelné dosky v Martine: Turčianske javisko má svojich víťazov

Na Turčianskom javisku 2016 sa predstavilo 14 divadelných súborov. Krajská postupová súťaž a prehliadka amatérskeho divadla dospelých a divadla mladých má svojich víťazov.

Ilustračný obrázok k článku Divadelné dosky v Martine: Turčianske javisko má svojich víťazov
Zdroj: TASR

Na krajskej postupovej súťaži a prehliadke amatérskeho divadla dospelých a divadla mladých Turčianske javisko 2016 sa od 14. do 16. apríla 2016 predstavilo v Martine 14 neprofesio­nálnych divadelných súborov z piatich regiónov Žilinského kraja, informovala manažérka Turčianskeho kultúrneho strediska (TKS) v Martine pre záujmovo-umeleckú činnosť Eva Palovčíková Záthurecká.

Amatérske divadlo mladých

Doplnila, že v kategórii amatérskeho divadla dospelých to bolo osem súborov a v kategórii divadla mladých šesť súborov. V kategórii divadlo mladých zvíťazilo Divadlo f*ACTOR Liptovský Peter s inscenáciou Obec roka a zároveň získalo priamy postup na prehliadku FEDIM 2016, ktorá sa uskutoční od 3. do 6. júna 2016 v Tisovci. Druhé miesto s odporučením na postup do celoštátneho kola získal Divadelný súbor (DS) Vaša Banda Žilina za inscenáciu Kytica a tretie miesto Terchovské národné divadlo za inscenáciu Mačacie schody. Ceny za herecký výkon udelila porota Michaele Madudovej za postavu Boženy Bobuliakovej v inscenácii Obec roka a Vladimírovi Horníkovi za postavu Babizne v inscenácii Kytica. Ocenenie v kategórii divadla jednotlivcov a priamy postup do celoštátneho kola získal DS Pliaga pri ZUŠ Nižná a Gymnáziu Tvrdošín za inscenáciu Zahrajte mi tichúčko.

Postup v kategórii dospelých

V kategórii amatérske divadlo dospelých zvíťazilo Divadlo Gasparego Liptovský Mikuláš s inscenáciou Mučeník a zároveň získalo priamy postup na prehliadku Belopotockého Mikuláš 2016, ktorá sa uskutoční od 9. do 11. júna 2016 v Liptovskom Mikuláši. Druhé miesto s odporučením na postup do celoštátneho kola získalo Divadlo Apostrop J. L. Bellu v Liptovskom Mikuláši za inscenáciu Bol som dlho preč a tretie miesto Divadlo D – EFEKT Dubové za inscenáciu Múdry Maťko a blázni a DS „Za Váhom“ Lipovec za inscenáciu Dvaja. Ceny za herecký výkon udelila porota Kataríne Janesovej za postavu Marty Pokornej v inscenácii Jožko Púčik a jeho kariérny rast a Petrovi Kašíkovi za postavu Augusta v inscenácii Dvaja, dodala Palovčíková Záthurecká.

„Malá scénická žatva“

Súčasťou Turčianskeho javiska 2016 boli podľa nej aj tvorivé divadelné dielne, ktoré na pôde Mestskej scény Martin viedli skúsení lektori Michal Tomasy a Miroslava Durná. „Festivalovým dianím, ktoré rozsahom pripomínalo ‚Malú Scénickú žatvu‘ účastníkov sprevádzal denný spravodaj Kulisár. Tri čísla vyšli pod redaktorskou taktovkou Zuzany Galkovej a študentiek Súkromného hudobno-dramatického konzervatória v Martine Rebeky Mikušovej a Anežky Chromekovej,“ uzatvorila Palovčíková Záthurecká.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie