tatiana paučinová Kultúra

Dom, ktorý dýcha dobovou atmosférou: U Horákovcov sa zastavil čas

V prízemnom dome na Moyzesovej ulici v Martine žili v minulosti manželia Horákovci, známi z kultúrnej obce v Martine ale aj v rámci bývalého Československa. Domček zo začiatku 20. storočia stále dýcha históriou.

Ilustračný obrázok k článku Dom, ktorý dýcha dobovou atmosférou: U Horákovcov sa zastavil čas
Foto: tatiana paučinová / Zdroj: Dnes24.sk

V predchádzajom príspevku sme vás oboznámili s významným párom manželov Horákovcov, ktorý sa zapísal do našej kultúry. Teraz vás pozývame do ich domácnosti, kde momentálne sídli Múzeum kultúry Čechov na Slovensku. Detaily nám prezradila jeho správkyňa, etnografka Hana Zelinová.

V dome Horákovcov to skutočne dýcha históriou. Steny zdobia rodinné fotografie, v obývacej izbe a v pracovni možno nájsť originálne kúsky nábytku ako Horákov písací stôl, oddychové časti nábytku alebo historickú truhlicu či komodu, ktoré ochotne múzeu darovali netere Anny Horákovej.

Majestátna knižnica

Pozornosť okamžite po vstupe do pamätnej miestnosti upúta dominujúca knižnica. „Horákovci žili spočiatku v Prahe, neskôr striedavo aj v Martine. Od 60-tych rokoch už natrvalo v tomto dome. Táto impozantná knižnica bola vyrobená na mieru pražskej vily. Akademik Horák sa s ňou asi nevedel rozlúčiť, tak si ju vlakom previezli sem,“ doplnila o originálnom skvoste Zelinová. Z obsahu knižnice sa podstatná časť spracováva knihovníckou formou v hlavnej budove SNM. V starobylom nábytku však možno nájsť niekoľko knižných kúskov, ktoré charakterizujú Horákovcov ako aj danú dobu. Prelistovať si môžete napríklad originál Československej vlastivedy, kde prispieval Jiří Horák alebo Údolí Turce: Dva dopisy, na ktorom sa spolupodieľala Anna Horáková rodená Gašparíková.

Dom Horákovci darovali

Keďže manželia Horákovci nemali deti a Jiří ako vášnivý folklorista a Anna historička, pôsobili vo viacerých kultúrnych inštitúciách. Tie im prirástli k srdcu, a tak sa rozhodli svoj dom posmrtne venovať jednej z nich. Anna Horáková si počas svojej praxe našla cestu do Slovenského národného múzea v Martine, objekt preto venovali tejto inštitúcii, konkrétne Etnografickému mú­zeu.

Chceli centrum na štúdium histórie Turca

Manželia mali predstavu, že z domu raz bude študijné centrum zamerané na históriu Turca. Medzičasom sa však udiali významné politické zmeny a dom Horákovcov napokon nadobudol iné, v danej dobe ešte nečakané zameranie: „Vtedy bolo ešte Československo spoločné. Nevedela, že sa rozdelíme a raz bude existovať inštitúcia, zameraná na českú komunitu na Slovensku. Možno to nie je presne jej predstava, no na slávnostnom otvorení nás príbuzný doktorky Horákovej Karel Horák potešil slovami, že jemu sa zameranie nášho múzea veľmi páči a teta Anna by s tým určite súhlasila,“ vysvetlila Zelinová.

Z výkladu etnografky Hany Zelinovej cítiť skutočnú úctu k osobnstiam Horákových ako aj k svojej práci, kde mapuje diela významných českých osobností vo vzťahu k Slovensku: „Narábame s týmto objektom seriózne a s veľkou pietou, aby sa tu stále niečo dialo a pripomínali sme si ich. Ak sem zájdete, je to kombinácia návštevy SNM a návštevou .Horákovcov," vykresľuje originalitu múzea Zelinová.

Foto: autorka

Staromartinská kultúrna domácnosť: Navštívte s nami Horákovcov
6
Galéria
Foto: tatiana paučinová / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie