Erika Ďurčová Kultúra

Dožinky v martinskom skanzene: Čo všetko nás čaká?

Niektorí mladí ľudia v dnešnej dobe nevedia, čo dožinky sú. Predstavu získajú práve na nedeľňajšom podujatí v martinskom skanzene. Pozrite program.

Ilustračný obrázok k článku Dožinky v martinskom skanzene: Čo všetko nás čaká?
6
Galéria
Zdroj: TASR

Dožinky sú veľkolepou slávnosťou po ukončení žatvy. Ako sa zberala úroda z polí a ako sa pripravovali ľudia v minulosti na tuhú zimu, to všetko nám približujú zvyky z minulosti, ktoré si môžeme oprášiť práve na podujatí v Múzeu slovenskej dediny v Martine dňa 25. augusta.

Žatva bývala v minulosti najdôležitejší a zároveň pracovne najnáročnejším obdobím leta i celého hospodárskeho roka.

Deti si v minulosti užívali najdlhší oddych od učenia práve v lete. Na poliach bolo veľa práce a kvôli robote na poli ich rodičia do školy nepustili.

„Dožinky boli zberom úrody, akousi finálnou fázou, keď dozrelo obilie. Ženci, kosci a ženy, ktoré pracovali na poli, zbierali klásky. Z posledných kláskov obilia uvili dožinkový veniec, ktorý odovzdali gazdovi, pre ktorého pracovali. Nasledovala svätá omša a zábava, pretože to bolo zakončenie všetkých prác na poli, ktoré súviseli s obilím,“ povedala správkyňa skanzenu vo Vychylovke Jana Berešová.

Program 25. augusta: 10.00– 16.00hod.

  • 13.30 hod. sa v drevenom kostole z Rudna uskutoční rímskokatolícka sv. omša.

„V dožinkovom sprievode sa predstavia folklórne súbory Kýčera z Ochodnice a Kamenčan zo Zákamenného. Ich členovia predstavia zvyky, ktoré boli v minulosti zaužívané pri poďakovaní sa za úrodu. Folklórny súbor z Kysúc predstaví aj dožinkovú slávnosť a mlátenie obilia cepmi, FS Kamenčan vystrojí veselicu pri dožinkoch,“ informuje webová stránka MSD Martin.

Dožinkový veniec sa vije na záver žatevných prác. Predstavuje symbol úrody obilia, spojený s magickou predstavou o jej opakovanom zmnožení. Plietol sa v posledný alebo predposledný deň žatvy zo všetkých druhov zožatého obilia, do ktorých ženy vplietali poľné, neskôr papierové kvety a stužky. Tento zvyk má dodnes náboženský charakter v mnohých európskych krajinách.

Odovzdanie dožinkového venca sprevádzali príhovory a vinše.

Hospodár sa poďakoval a potom nasledovala dožinková, ktorá bola spojená s hostinou. Dožinkový veniec visel vždy v gazdovstve do Vianoc, prípadne až do obdobia budúcej úrody.

Veľkolepá oslava konca žatvy a zberu úrody vás čaká v martinskom skanzene v poslednú augustovú nedeľu. Pripomeniete si zvyky, ktoré v minulosti sprevádzali žatvu na dedine.

Dožinky na Slovensku
6
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM