Rôzne

Hamšík či Suárez? Ako vychovať budúceho šampióna

Talent, sebavedomie, vytrvalosť, tvrdá drina a podmienky na rozvoj. Ak chceme vychovať športovú hviezdu, musíme namiešať ten správny koktail. Ako vyrastali Hamšík či Suárez?

Ilustračný obrázok k článku Hamšík či Suárez? Ako vychovať budúceho šampióna
Zdroj: TASR

Svet pozná mnoho príbehov talentovaných detí, ktoré sa prepracovali na športový vrchol napriek nepriazni osudu. Jedným z nich je aj futbalový superútočník Barcelony Luis Suárez.

„Už ako 6-ročný som musel pracovať, aby som mame pomohol so živobytím. Keď som po prvý raz prišiel do kempu Nacionalu, nemal som kopačky,“ uviedol v jednom z rozhovorov 29-ročný futbalista. Dnes multimilionár vyrastal v 100-tisícovom meste Salto s hrozbou, že jeho rodina skončí na ulici.

Hamšíkov recept

K svetovej špičke patrí aj rodák z Banskej Bystrice Marek Hamšík. Hoci nemal také ťažké detstvo ako Suárez, bez talentu, tvrdej driny a vytrvalosti by sa nikam nedostal. Hviezda Neapolu zvykne hovoriť: „Choďte za svojimi snami. A nikdy sa nevzdávajte!“

Uvedomenie si vlastných schopností je základ, na ktorom stavali mnohé hviezdy svetového športu. Psychologička Petra Scheberová pripomína, že sebavedomie sa začína budovať už v útlom detstve a rozhoduje o tom, ako sa dieťa zaradí do reálneho života. „Malé dieťa sa nevie ohodnotiť, vychádza z toho, čo mu sprostredkuje okolie. Ak sa k nemu rodičia správajú ako k samostatnej, jedinečnej osobnosti, z ktorej sa tešia a podporujú ju v tom, čo jej je vlastné, dostane dobré základy.“

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: SVET O SLOVENSKU: Sagan je rocková superstar cyklistiky! Vo svete ho milujú

Kondícia nie je všetko

Tréner Peter, ktorý pracuje s detskými futbalistami už vyše 10 rokov, pripomína, že ide o beh na dlhú trať. „Nemožno očakávať, že z dieťaťa bude po mesiaci druhý Hamšík. Práca sa deťmi je v prvom rade poslaním, snahou ukázať im životné smerovanie, aby sa vedeli správne rozhodnúť.“

Peter hovorí, že počas tréningov nerieši len herné situácie, streľbu… „Nie je to len o naháňaní kondície, ale aj o riešení triviálnych sporov. Jedno dieťa zo sociálne lepších pomerov má nové kopačky, oblečenie. Iné, ktorého rodičia si to nemôžu dovoliť, sa musí uspokojiť so starším vybavením a problém je razom na svete,“ približuje.

Deti sú kruté a skúsený tréner ich okrem iného učí, aby sa nepovyšovali, vážili si jeden druhého, hrali za každých okolností fair-play.

ČÍTAJTE AJ: Koľko stojí tréning a výchova nového Petra Sagana

Sny rodičov

Tréneri sa často stretávajú so situáciami, keď si rodičia prostredníctvom potomkov plnia vlastné túžby. Výsledok? Zasahujú do tréningového procesu, odmietajú kritiku dieťaťa a z jeho nezdarov vinia všetkých naokolo.

Svoje o tom vie aj Adrián Kollár, ktorý pred odchodom do zahraničia trénoval v banskobystrickom regióne mladých futbalistov. „Rodičia, obzvlášť otcovia, majú tendenciu zastávať pozíciu tých, čo všetko vedia najlepšie. Na svoje dieťa sa nedívajú kriticky. Najradšej by určovali zostavu, aby to čo najviac vyhovovalo ich potomkovi.“ Dodáva, že tréner musí byť aj dobrý psychológ. „Každé z detí má inú osobnosť, chce naplniť svoje i predstavy blízkych. To na neho pôsobí ako enormná záťaž, ktorá mu v kľúčových momentoch zväzuje ruky a nohy.“

Kollár počas svoje praxe stretol niekoľko veľkých talentov, ktoré napokon pohoreli. „Ich vôľa a odhodlanie nikdy neboli na takej úrovni, aby ich síce netalentovanejší, ale výrazne snaživejší spoluhráči v raste nepredbehli. Deti síce v televízii vidia ako Messi či náš Hamšík zbierajú individuálne ocenenia, lenže niekto im musí pripomenúť, že za tým pekným sú hodiny úmornej driny, odriekania, posilňovanie sebavedomia, uvedomenia si, že bez tímu by neboli ničím,“ uzatvára.

Získajte 1 000 eur

Niekedy stačí menšia investícia do moderného úboru či vybavenia a deti sa budú cítiť viac motivované, môže kvalitatívne napredovať. Ak si to ako klub či škola nemôžete dovoliť, môžete požiadať o grant či zapojiť sa do výziev komerčných subjektov.

Jednu z nich vyhlásila aj Raiffeisen banka, ktorá spúšťa súťaž o najlepšie projekty zamerané na detské športovanie. Záujemcovia sa môžu uchádzať o financie na dresy či športové náčinie, organizáciu súťaží, turnajov, medzimestských der­by.

O finančný príspevok môžu žiadať materské, základné a stredné školy, mimovládne organizácie, samosprávy alebo verejnoprávne inštitúcie. Dobrý nápad môžu prihlásiť do 15. augusta. Ak zaujme a získa najviac hlasov, Raiffeisen banka poskytne príspevok 1 000 eur.

Rozhodnúť môžete i vy.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Šport zlepšuje známky v škole viac ako doučovanie

Ako vychovat Hamsika
8
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie