Rôzne

Jeseň sa prejaví na našich vlasoch a najmä pokožke. Ktorý olej prospieva pleti?

Jesenné počasie môže mať podľa lekárov nepriaznivý vplyv na ľudskú pokožku. Podieľajú sa na tom teplotné výkyvy, chlad a úbytok vitamínov.

Ilustračný obrázok k článku Jeseň sa prejaví na našich vlasoch a najmä pokožke. Ktorý olej prospieva pleti?
Zdroj: TASR

Blížiaca sa zima a zmena stravy v chladných mesiacoch sa výrazne podpíšu pod stav našej pokožky. Úbytkom vitamínov pleť predčasne starne.

„Ľudia, a najmä tí starší, potrebujú v tomto období väčšie množstvo vitamínu D. Jesenné slnko však už ako jeho zdroj nestačí,“ povedal lekár Tomáš Kampe.

Slnečné lúče už nie sú také intenzívne a telo produkuje tohto vitamínu menej. Kampe ho preto odporúča prijímať cez potraviny či doplnky stravy.

Zabezpečte si „D-éčko“

Vitamín D si väčšina spája s problematikou rednutia kostí, keďže je potrebný pre dobré vstrebávanie a využitie vápnika a fosforu. Výskumy dokázali, že má významný vplyv na imunitný systém a chráni pred infekciami, nádormi, autoimunitnými ochoreniami. Nedostatok „déčka“ v zime sa spája s výskytom prechladnutia a chrípky.

Čítajte aj: Bobule nabité vitamínmi. Liečia, pomáhajú chudnúť, sú mimoriadne chutné

„Na vitamín D je napríklad bohaté mlieko, mastné morské ryby, vaječné žĺtky, hovädzia pečeň, chlieb alebo cereálie,“ uviedol.

Citlivá je podľa neho najmä zrelá pleť, malo by sa jej preto dopriať intenzívnej starostlivosti. Venovať zvýšenú pozornosť by podľa lekára mali najmä ženy už po 30. roku života.

Siahnite po olejoch

„Prirodzené schopnosti kože sa začínajú meniť, je náchylnejšia na zničenie. Ubúda jej prirodzený maz, odumierajú kolagénové vlákna, znižuje sa hladina hormónov ovplyvňujúce regeneráciu, pevnosť a pružnosť pokožky,“ informoval Kampe.

Ženám môže pomôcť vhodná kozmetika bohatá na lipidy. Hebkosť dodá pokožke šípkový olej či olej z pistáciových jadierok. „V kozmetike pre zrelú pokožku je dôležitá tiež prítomnosť ceramidov a kyseliny hyalurónovej, ktorých vplyvom sa zjemňuje zvrásnená koža,“ poradil.

Ilustračné foto, TASR

Jesenná kozmetika
5
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie