tp Kultúra

Koniec mesiaca bude v Martine zaujímavý: Legendy, mýty, náboženstvo a história v súčasnom umení

Ako sa generácie umelcov vyrovnávajú s témou národnej histórie a ako mytológiu akceptujú naše dejiny, o tom si môžete prísť podiskutovať do Turčianskej galérie v Martine.

Ilustračný obrázok k článku Koniec mesiaca bude v Martine zaujímavý: Legendy, mýty, náboženstvo a história v súčasnom umení
Zdroj: TASR

Skupina Galandovcov je známa nie len v kultúrnej obci, ale minimálne počuli o nej aj ľudia, ktorí nie sú znalcami v oblasti výtvarného umenia. V 50-tych rokoch minulého storočia sa títo umelci zapísali do neskorej moderny, ktorá sa líšila od realistických malieb. Vychádzali z domácich tradícií, orientovaných na európske moderné umenie.

Jedným z Galandovcov je aj Andrej Rudavský. K výstavnému projektu Povedomé formy – Pocta Andrejovi Rudavskému odznie aj prednáška k špecifickej téme súčasného umenia. Tou je vyrovnávanie sa rôznych generácií umelcov s témami národnej histórie, jej legendických postáv a vytváranie mytológií.

Podujatie FACE TO FACE – legendy, mýty, náboženstvo a história v súčasnom umení sa koná 31.marca o 17-tej hodine. prednášajúcim je Miroslav Haľák.

Foto: ilustračné

Zdroj: Turčianska galéria v Martine

Rýchle správy

Najčítanejšie