Rôzne Správy

Lesníci začali s predajom vianočných stromčekov. Kde ich zoženiete?

Štátny podnik Lesy SR dodá v tomto roku na slovenský trh približne 5000 vianočných stromčekov. Začiatkom týždňa už začal s predajom. Kde ich zoženiete?

Ilustračný obrázok k článku Lesníci začali s predajom vianočných stromčekov. Kde ich zoženiete?
5
Galéria
Zdroj: TASR

V ponuke prevažuje smrek obyčajný a borovica čierna z produkčných lesných plôch. Z plantáží vianočných stromčekov ponúkajú lesníci firmám i jednotlivcom najmä jedle kaukazské, informoval hovorca Lesov SR Vlastimil Rezek.

Ako uviedol, stromčeky z produkcie Lesov SR rastú a budú sa predávať na škôlkarskych strediskách Šajdíkové Humence, Hladomer, Brod, Drakšiar, Čermošná, Stredisko genofondu Jochy a v predajni v odštepnom závode v Liptovskom Hrádku.

Ďalšie pochádzajú z mladých lesných porastov, kde sa vyrezaním niektorých stromčekov uvoľňuje miesto pre rozvoj a rast ostatných stromov.

Rôzne veľkosti

„Lesy SR pestujú na plantážach v súčasnosti okolo 100-tisíc vianočných stromčekov, od najmenších, desaťcentimetrových až po dvojmetrové stromy. Najväčší záujem je o jedle, smreky pichľavé, omorikové a borovice čierne. V celkového množstva ponúknutého na trh bude viac ako 2000 práve z týchto plantáží,“ priblížil Rezek.

V budúcnosti podnik počíta s postupným zvyšovaním dodávok vianočných stromčekov. „Tam, kde prírodné podmienky umožňujú pestovanie ihličnatých drevín, ponúka podnik na predaj vianočné stromčeky z produkčných porastov na lesných správach (LS), odbytových skladoch a niektorých sídlach odštepných závodov (OZ). Ceny stromčekov sa výrazne nezmenili a pohybujú sa okolo osem až dvanásť eur za 1,5 až dvojmetrový smrek, jedľu či borovicu,“ konštatoval hovorca Lesov SR.

Stromčeky sa dajú kúpiť na LS Turzovka, Stará Bystrica, Povina, Osrblie, Hronec, Krám, Šaling, Dobroč, Sihla, Michalová, v sídle OZ Považská Bystrica, Predajná, Slovenská Ľupča, Staré Hory, Brusno, Šaštín, Moravský Ján, v expedičnom sklade Gbely, v stredisku služieb pri sídle OZ Topoľčianky, v sídle OZ Trenčín a na LS Nemšová.

Živé sú ekologické

Niektoré OZ najmä v lesnatých regiónoch, ako napríklad Námestovo či Beňuš, predaj stromčekov pre nízky záujem v danej oblasti nerealizujú.

„Celkovo však o živé vianočné stromčeky neustále rastie záujem. Po období umelohmotných náhrad čoraz viac ľudí oceňuje vôňu a prirodzený vzhľad živých stromčekov. Nezanedbateľný je tiež ich ekologický prínos, keďže na rozdiel od umelých sa dajú zlikvidovať bez nepriaznivého dopadu na životné prostredie,“ dodal Rezek.

Ilustračné foto, TASR

Vianočné stromčeky
5
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR

Najčítanejšie