tp Šport

Majsterka sveta pracuje na mestskom úrade: ROZHOVOR s úspešnou fitneskou Katarínou Tomášovou

Katarína Tomášová je jednou z viacerých martinských športovcov, ktorých mesto minulý týždeň ocenilo za vynikajúce výsledky. Za sebou má množstvo domácich i svetových úspechov. Majsterka sveta vo fitnes prezradila, aká drina stojí za jej úspechmi.

Ilustračný obrázok k článku Majsterka sveta pracuje na mestskom úrade: ROZHOVOR s úspešnou fitneskou Katarínou Tomášovou
Zdroj: albephoto

Aké boli vaše začiatky v posilňovaní?

Venujem sa tomu od strednej školy. Už vtedy som mala ambície ísť na súťaže, ale k tomu som sa dostala až neskôr. V 90-tych rokoch u nás kulturistika nebola rozbehnutá ako teraz. V Martine sa ešte len budovali prvé posilňovne.

Pred tým ste aj behali.

V detstve som začínala atletikou. Behala som šprinty. Po istom zranení som chodila viac do posilňovne. Mala som vtedy asi 15 rokov. Keď sa mi narodilo dieťa, cielene som nešportovala 11 rokov. Po tejto pauze som nabehla na dlhé trate, ale opäť ma to vrátilo do posilňovne.

Viseli vám na stene plagáty svalnatých idolov?

Mojim veľkým vzorom bola kulturistka Cory Everson. Ona bola ženská. Jej nástupníčky už vyzerali viac ako muži. Bolo vidno, že pobrali aj to, čo nemali. To sa mi nepáči. Preto sa venujem naturálnej kulturistike bez nedovolených látok. Vo veľkej kulturistike to bez toho už ani nejde. Môžu si hovoriť, že sú čistí, bez dopingu. Ale prirodzene sa nedá dostať do tej podoby, čo mnohí majú.

Aké sú pravidlá naturálnej kulturistiky?

Anaboliká sa brať nesmú v žiadnom športe. Existuje zoznam zakázaných látok. Robíme dopingové testy. Máme založenú Naturálnu organizáciu v rámci Slovenska. Súťažíme v rámci Naturálnej svetovej organizácie, kde robíme tieto testy. Začali sme to realizovať aj tu. Máme váhové limity pre určité výškové kategórie, hlavne u mužov. Pokiaľ prekročí váhový limit, bude diskvalifikovaný. Nedá sa pri 180 cm dosiahnuť hmotnosť 120 kg. My podporujeme práve tú naturálnosť a toto sa naturálne dosiahnuť nedá.

Ako vyzerá bežný deň majsterky sveta?

Vstávam zavčasu ráno. Zatrénujem si a idem do práce. Tam som minimálne 8 hodín, a pokiaľ som v príprave, často idem ešte druhýkrát do fitka. A večer domov, navariť a spať, aby som ráno opäť zavčasu mohla vstávať.

Pracuje na mestskom úrade. Je zaujímavé, vidieť tam majsterku sveta vo fitnes.

Robím s ľuďmi, mám na starosti sociálnu oblasť, školstvo, mládež a šport. Fitnes je niečo úplne iné ako takáto práca. Ale, samozrejme, nepresedím tam 8 hodín na stoličke. Moja práca ma baví a dobre sa dopĺňa s tým športom. Je fajn, že nerobím len telom ale aj hlavou.

V čom spočíva náročnosť tréningov?

Pokiaľ človek nie je v diétnej fáze, dá sa fungovať na rozmanitej strave. Ak sa dobre nakombinuje, nie sú tam výrazné obmedzenia. Človek si zvykne na zdravé jedlo, ktoré je aj chutné. No počas prípravy na súťaž sa režim zintenzívni. Diétu treba dodržiavať na 100 %. Najhoršie je ale zosúladiť stravovací režim s tréningom a spánkom.

Máte problém si niečo odopierať počas tréningov?

Diéta je naozaj prísna. Dá sa ale zvyknúť aj na to. Každé tri hodiny treba niečo zjesť a nemôže to byť čokoľvek. Stane sa, že idem pracovne napríklad do divadla, alebo nejakú spoločenskú udalosť a v kabelke mám tri uvarené vajíčka. Potom odbehnem, zajem si a vrátim sa akoby nič :)

Čo vás čaká v najbližšom období?

Práve začínam s diétou. V máji bude pohárová súťaž vo Zvolene. Týždeň na to sú majstrovstvá Slovenska, potom pohárová súťaž v Maďarsku a Česku. Koniec jarnej sezóny budú majstrovstvá sveta v Budapešti.

Foto: albephoto, archív K. Tomášovej

fitnes Katarína Tomášová
2
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie