Martinské múzeum láka na výstavu: História i súčasnosť významného nástroja

Gajdy – nástroj ľudovej hudby zapísaný od roku 2015 v Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO predstavuje výstava Desatoro o gajdách v Etnografickom múzeu Slovenského národného múzea (SNM) v Martine.

Ilustračný obrázok k článku Martinské múzeum láka na výstavu: História i súčasnosť významného nástroja
Zdroj: TASR

Podľa kultúrno-propagačnej manažérky SNM v Martine, Mileny Kiripolskej, ponúka výstava rôzne typy gájd a ich súčastí zo zbierok Hudobného múzea, doplnené exponátmi SNM v Martine.

„Históriu, vznik či zloženie približuje vďaka textovým panelom a predmetom ľudovej výroby zdobeným rôznymi vyobrazeniami gajdošov i gájd. Máloktorý iný hudobný nástroj sa môže pochváliť takou dĺžkou hudobnej tradície alebo rozsahom a významom spoločenskej funkcie. Gajdy sú jedinečné svojimi výraznými akustickými osobitosťami a zvláštnou farbou zvuku, ktorá je hráčmi vedome využívaná,“ uviedla M. Kiripolská.

Podotkla, že nástroj jednoduchej i virtuóznej hry, ktorý rozozvučali ruky pastierov, kaukliarov, žobrákov, no i cisárov a kráľov, možno považovať za integrálny prvok európskeho kultúrneho dedičstva. „Hlas gájd povzbudzoval vojská v bitkách, ozýval sa pri slávnostných príležitostiach, obradoch panstva i prostého dedinského ľudu, v chrámoch, no i najpodradnejších krčmách,“ podotkla M. Kiripolská.

Doplnila, že možnou pravlasťou gájd je oblasť Blízkeho východu. „Cesta do Európy sa dochovala cez nálezy zo starého Grécka a cisárskeho Ríma. Prvý nález dvojitej jazýčkovej píšťaly (ktorá je melodickou časťou nástroja) z územia bývalej Panónie sa zachoval z 9. storočia. Na Slovensku sa udomácnil východoeurópsky typ gájd a jeho najrozšírenejšou podobou sú trojhlasné gajdy – gajdy s dvojitou melodickou píšťalou a jednoduchou burdónovou píšťalou,“ dodala M. Kiripolská.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR