Eva Lacová Správy

Máte otázky ohľadom obrovskej pohľadávky voči mestu? Obrátiť sa môžete na bezplatnú telefónnu linku!

Občania a zástupcovia samospráv majú od dnešného dňa k dispozícii bezplatnú telefónnu linku a mailovú adresu, kde môžu smerovať svoje otázky o pohľadávke voči mestu Martin. Infolinku zriadil majiteľ pohľadávky Peter Kubík.

Ilustračný obrázok k článku Máte otázky ohľadom obrovskej pohľadávky voči mestu? Obrátiť sa môžete na bezplatnú telefónnu linku!
Zdroj: Dnes24.sk

Podľa Peter Kubík bola totiž verejnosť v posledných týždňoch klamlivo informovaná o faktoch súvisiacich s povinnosťou mesta Martin zaplatiť dlh vo výške 3,4 milióna eur a úroky.

Okrem telefónnej linky „Transparentný dlh 0911 813 124“ môžu občania svoje otázky, či podnety ohľadom dlhu martinskej samosprávy posielať aj elektronickou poštou na info@transparentnydlh.sk. Na linku je možné volať v pracovných dňoch od 09.00 do 11.00 h.

Ako ďalej informuje Maroš Havran zo spoločnosti POZITIVA, a. s. v stanovisku „Aj umelo vytvoreným problémom okolo údajnej hrozby exekúcie podielu mesta Martin v Turčianskej vodárenskej spoločnosti sa primátor Martina Andrej Hrnčiar snaží zakryť zodpovednosť za to, že dlh mesta Martin narástol na 8,4 milióna eur. Cielene zneužil dôveru Martinčanov a turčianskych samospráv na kamuflovanie toho, že ešte v roku 2008 bez toho, aby mal v ruke právoplatný rozsudok v prospech mesta, či právnu istotu úspechu, odmietol kúpiť pohľadávku za približne 360 000 euro a dlh tak nezodpovedne nechal narásť. Vymyslenou hrozbou privatizácie turčianskej vody odpútava tiež pozornosť od netransparentného výberu advokátky a jej dvojmiliónovej odmeny.“

Dohoda vylučuje exekúciu

Podľa stanoviska primátor Hrnčiar síce straší starostov a primátorov Turca hrozbou exekúcie podielu Martina v turčianskych vodárňach, no paradoxne urobil tak až potom, ako vlastník pohľadávky Peter Kubík opakovane prejavil záujem sa s mestom Martin dohodnúť na splátkovom kalendári a na zásadne nižšom úročení dlžnej čiastky, než je priznané v rozsudku. Taká dohoda doslovne vylučuje možnosť exekúcie čohokoľvek v meste Martin.

Zaplatenie nie je nereálne

Ako som už v minulosti verejne deklaroval, nemám žiaden záujem na rýchlej exekúcii voči mestu Martin a ani na ničom inom, čo by ochromilo jeho chod. Aj preto uprednostňujem dohodu s mestom tak, aby splácanie záväzku nemalo negatívny vplyv na život Martinčanov a výkon samosprávnych funkcií mesta. Mimochodom, zaplatenie tejto pohľadávky nie je pre mesto ničím nereálnym a pri akceptovaní splátkového kalendára a zásadne znížených úrokov je schopné záväzok uhradiť z bežných prebytkov hospodárenia, bez obmedzenia výkonu ktorejkoľvek dôležitej funkcie mesta. Nie je preto potrebné traumatizovať obyvateľov Turca vymyslenými hrozbami,“ priblížil možnosti mesta Kubík.

Rozhodovalo 11 sudcov

Oprávnenosť nároku vlastníka pohľadávky potvrdili podľa neho aj tri jednomyseľné rozsudky Najvyššieho súdu SR, kde v prospech majiteľa pohľadávky rozhodovalo až 11 sudcov v troch rôznych senátoch Najvyššieho súdu. Fakt o porušení zákona a povinnosť mesta Martin zaplatiť dlh nespochybnil v mimoriadnom dovolaní podľa neho ani generálny prokurátor. Ten mal nechať otvorenú len otázku premlčania, kde vyjadril názor, že žaloba bola podaná neskoro.

Súkromné aktivity človeka, ktorý sa pomocou vymyslenej pohľadávky snaží z vreciek Martinčanov vytiahnuť 8,4 milióna eur, nebudeme komentovať,“ reagovala Zuzana Kalmanová, hovorkyňa mesta Martin.

Zdroj foto: Mesto Martin

Čítajte tiež: Pohľadávka za 8,4 milióna eur: Slovenská komora exekútorov ponúkla mestu spoluprácu

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie