Webnoviny - Kultúra

Matičné slávnosti v znamení Hronského a zahraničných Slovákov

V utorok sa začínajú Martinské matičné slávnosti, ktoré sa tento rok budú točiť okolo Jozefa Cígera Hronského a zahraničných Slovákov.

Konajú sa totiž nielen pri príležitosti 146. výročia vzniku Matice slovenskej (MS) a 90. výročia jej oživotvorenia, ale aj vyhlásenia Roku J. C. Hronského. Ako na dnešnej tlačovej besede povedal predseda Matice Jozef Markuš, Rok J. C. Hronského je atypický, pretože potrvá dva kalendárne roky pre dve päťdesiate výročia. Tento rok je to založenie Zahraničnej Matice slovenskej (ZMS), na ktorej čele stál Hronský, a budúci rok je to päťdesiate výročie Hronského smrti. „Hronský nie je niekým, kto patrí do minulosti,“ vyhlásil Markuš.

Slávnosti sa začnú v utorok slávnostným zasadnutím Výboru MS, na ktorom bude seminár o oživotvorení Matice a vyhlásenie Roku J. C. Hronského. Dejateľov si uctia položením kvetov na Národnom cintoríne a o 15:00 mesto Martin odovzdá Matici Dom J. C. Hronského, v ktorom bude stála expozícia o ňom, o ZMS aj o Hronského nástupcovi na čele inštitúcie Stanislavovi Mečiarovi. V stredu bude rokovať Rada Slovákov žijúcich v zahraničí, preberú „praktické veci a spoluprácu ZMS a zahraničných Slovákov,“ povedal správca Matice Ján Eštok. Na zasadnutí sa však pravdepodobne nikto zo Zahraničnej Matice slovenskej pre vysoký vek nezúčastní, povedal Markuš, ktorý priznal, že sa uvažuje o fúzii slovenskej a zahraničnej Matice.

Priestor dostanú aj mladí slovenskí umelci z Vysokej školy výtvarných umení, ktorí sa predstavia na výstave Súčasné umenie áno, či nie? V sobotu vystúpia slovenské folklórne súbory, na matičnom jarmoku sa budú prezentovať tradičné remeslá. Program slávností otvoria v amfiteátri o 16:00 aj za účasti premiéra Roberta Fica. V rámci programu vystúpia SĽUK, Zuzana Smatanová, Kmeťoband a Peter Nagy so skupinou Indigo. Koncert bude zadarmo a ako informovala riaditeľka ekonomického odboru a jedna z členiek Výboru MS Katarína Pacnerová, mesto Martin oslavuje aj tak, že pre verejnosť sprístupní v sobotu všetky múzeá a galérie úplne zadarmo.

Jozef Cíger Hronský bol slovenský redaktor, nakladateľ, publicista, prozaik, autor literatúry pre mládež, tajomník neskôr správca Matice slovenskej. Narodil sa vo Zvolene 23. februára 1896 a zomrel 13. júla 1960 v argentínskom Lujáne. Vyštudoval maďarský kráľovský štátny učiteľský ústav v Leviciach. Keď učil v Krupine, spolupracoval pri založení časopisu Hontiansky Slovák. Na meštianke v Kremnici zase spoluzaložil a redigoval edíciu Mládež. V druhej polovici 30. rokov podľahol v kultúrnopoli­tickej orientácii vplyvu ľudákov, ale vo vlastnej umeleckej tvorbe okrem niekoľkých výnimiek nezaujímal krajné nacionalistické postoje. Bol významným matičným organizátorom a výrazne ovplyvnil edičnú činnosť na Slovensku. Jeho priorita bola výchova detského čitateľa k estetickému vkusu a láske k slovenskej literatúre, pričom tvorba pre deti a mládež sa prelínala. Osobitne významná je jeho esejistická a novelistická tvorba. Venoval sa aj dramatickým útvarom komediálneho žánru, úpravám ľudových rozprávok. V umeleckých a estetických princípoch jeho tvorby sú podnety a východiská pre nasledujúci vývin slovenskej prózy. Zaslúžil sa o vybudovanie tlačiarne Neografia v Martine.

V roku 1945 sa z oprávnených obáv pred politickou perzekúciou rozhodol emigrovať najskôr do Rakúska a odtiaľ do Talianska a Argentíny. V zahraničí publikoval naďalej, najmä v časopisoch ľudáckej emigrácie. V roku 1959 založil Zahraničnú Maticu slovenskú. Po páde komunizmu ho občiansky, politicky i umelecky plne rehabilitovali. Roku 1993 previezli jeho telesné pozostatky do Martina a uložili ich na Národnom cintoríne.

SITA

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie