tp Samospráva

Mesto si požičia 6 miliónov eur: Poslanci schválili komerčný úver

Martinskí poslanci schválili podpísanie úverovej zmluvy. Mesto si požičia 6 miliónov eur na splatenie záväzku firme PK Faktoring.

Ilustračný obrázok k článku Mesto si požičia 6 miliónov eur: Poslanci schválili komerčný úver
Zdroj: TASR

Na piatkovom mestskom zastupiteľstve poslanci schválili návratné zdroje financovania, úver vo výške 6 miliónov eur. Úver poskytne mestu Slovenská sporiteľňa s dobou splatnosti 15 rokov. Mesto ho môže čerpať do 31.decembra 2016 s tým, že jeho účelom je iba vyplatenie pohľadávky firme PK Faktoring. Mesto vystaví vlastnú blankozmenku voči poskytovateľovi úveru a nemusí ručiť žiadnym svojim majetkom. Výška úrokovej sadzby a ďalšie detaily úverovej zmluvy budú zverejnené až po jej podpise.

Primátor mesta Martin Andrej Hrnčiar je s úverovými podmienkami spokojný: „Je to neuveriteľne výhodná ponuka pre mesto.“ Zároveň doplnil, že mesto je vo výbornej finančnej kondícii, pričom jeho zadĺženosť je v súčasnosti 8,34 % z bežných príjmov za predchádzajúci kalendárny rok. Niektoré slovenské mestá majú podľa Hrnčiara zadĺženosť aj 60%. Po vyplatení záväzku firme PK Faktoring zadĺženosť stúpne na 34%, čo je podľa Hrnčiara mesto stále schopné ustáť.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie