Rôzne

Milujete maliny, černice a iné lesné plody? Odborník nám poradil, kde V MARTINE rastú!

Lahodné, sladké a plné vitamínov. Lokality, v ktorých si môžete nazbierať maliny, čučoriedky, černice, brusnice a iné lesné plody nájdete aj v Martine a okolí.

Ilustračný obrázok k článku Milujete maliny, černice a iné lesné plody? Odborník nám poradil, kde V MARTINE rastú!
Zdroj: TASR

Leto si nemusíme nutne spájať len s vodou a pobytom na slnku. Pre mnohých z nás majú letné dni aj svoju sladkú príchuť.

Sladké spomienky

Ako dieťa som počas letných prázdnin chodila spolu so starými rodičmi do lesa, kde sme vždy nazbierali plné košíky malín a čučoriedok. Snažím sa k tomu teraz viesť aj moje vlastné vnúčatá, no žiaľ, v súčasnosti je omnoho jednoduchšie a pohodlnejšie kúpiť si ich v hypermarkete (dokonca mimo sezóny) alebo od predajcov pri cestách,“ prezradila nám pani Jarmila z Martina. Pokiaľ sa rozhodnete spojiť výlet do hôr so sladkým maškrtením, máme pre vás niekoľko tipov.

Kam za lesnými plodmi?

Podľa Jána Topercera z Botanickej záhrady Univerzity Komenského rastú černice a maliny na stanovištiach, ktoré sú dosť rozšírené a nie veľmi zraniteľné. „Maliny najmä na rúbaniskách, ktorých máme v lesoch nad Martinom (Lúčanská Fatra) aj inde viac, ako je zdravé. Černice zas aj po okrajoch lesov, popri brehoch podhorských potokov a riek, na zarastajúcich pasienkoch (napr. ponad Vrútky, na Osikove, okolo Bukovín, na Predvalaskej,,,) a podobne. Horšie je to s čučoriedkami a brusnicami. Ich "úrodnejšie“ stanovištia sa tu obmedzujú na priestory nad hornou hranicou lesa (Martinské hole, Krivánska Fatra), sú väčšinou notoricky známe a podľa toho aj využívané – často pritvrdo „vyčesávané“ na biznis," informuje Topercer.

Zber ako biznis prírode škodí

Práve spomínaný biznis má svoje negatíva, ktoré si často neuvedomujeme.

Čučoriedky aj brusnice tvoria dôležitý potravný zdroj pre mnohé bylinožravce, od maličkých motýľov rúrkovčekov cez drobné hlodavce, spevavé vtáky (ľabtušky, drozdy) a ohrozené lesné kurovité vtáky (hlucháň, hoľniak) až po veľké medvede. Najmä to bezohľadné "biznisové“ očesávanie plodov spolu so zošliapávaním vegetácie, vyrušovaním krikom a pohybom, odpadkami a pod. dáva krehkým ekosystémom nad hornou hranicou lesa miestami riadne zabrať. A v niektorých lokalitách – napr. v NP Malá Fatra – je aj protizákonné, takže aspoň tam treba tieto nájazdy stopnúť," prízvukuje Topercer.

Lesné plody sú plné vitamínov, ako nám prospievajú?

Lesné plody nielen že dobre chutia, ale obsahujú aj veľké množstvo vitamínov, antioxidantov a ďalšie blahodarné látky pre ľudský organizmus.

  • vďaka malinám budete mať napríklad krajšiu pleť, štíhlejšiu postavu, krásne vlasy a pozor! Zinok, ktorý je obsiahnutý v semienkach malín, okrem toho podporuje aj sexuálnu výkonnosť mužov aj žien.
  • čučoriedky obsahujú v porovnaní s ostatným ovocím veľké množstvo antioxidantov a tiež vitamíny A, B, C, E, meď, selén, zinok, železo a ďalšie vitamíny a minerály, ktoré posilňujú imunitu a napomáhajú predchádzať infekciám. Zlepšujú nočné videnie, chránia tiež pred stareckou demenciou.
  • černice pomáhajú pri chudnutí, zlepšujú imunitu, fungovanie mozgu a zbavujú nervozity. Sušené listy sa využívajú pri príprave čajov na podporu liečby močových a žlčových ciest, cukrovky i proti hnačke.
  • brusnice sú účinné proti hnačke, chrípke, skleróze a pomôžu aj pri menštruačným bolestiach. Vďaka svojmu obsahu cenných vitamínov sa používajú aj ako podporný prostriedok pri liečbe cukrovky a reumatizmu.

TIPY pre zdravie a krásu

Lesné plody sú tzv. vitamínové bomby. Pomáhajú nášmu telu zvnútra i navovok. Vašim čitateľom môžem odporučiť napríklad prírodnú pleťovú masku ​​z rozdrvených malín. Je naozaj zázračná. Hĺbkovo čistí pleť, sťahuje póry, hydratuje pokožku vysušenú z pôsobenia slnečných lúčov a poskytuje jej všetky potrebné vitamíny,“ odporúča kozmetička Janka.

Množstvo zaujímavých receptov, ktoré ocenia milovníci sladkého možno nájsť aj na internete. Pripraviť si môžete napríklad aj černicový sirup, na ktorý potrebujete: 600 g černíc, 0,5 litra vody, 3 PL šťavy z citróna, 500 g kr.cukru, 1 pomôcku na konzervovanie. A ako na to: Černice s vodou a citrónovou šťavou necháme prevariť asi 2–3 minúty. Potom scedíme do hrnca s cukrom, dobre premiešame a prevaríme zase 2–3 minúty. Po odstavení vmiešame pomôcku na konzervovanie a vlejeme do fliaš. Sirup potom riedime 1:4 alebo 1:5. Neriedený je vhodný na kokteily alebo miešané nápoje.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie