Veronika Ondo-Cholewová Správy

Mimoriadny úspech: Lukáš (25) z martinskej lekárskej fakulty sa stal Medik roka!

Víťazom štvrtého ročníka súťaže Medik roka sa v nedeľu stal Lukáš Urban (25) z Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského (UK) v Martine.

Ilustračný obrázok k článku Mimoriadny úspech: Lukáš (25) z martinskej lekárskej fakulty sa stal Medik roka!
23
Galéria
Zdroj: Svet zdravia

Celkovo 20 finalistov cez víkend súťažilo v praktických i teoretických úlohách na pôde michalovskej nemocnice.

Chce byť kardiológ

Medik roka je odborná súťaž pre študentov 5. a 6. ročníka lekárskych fakúlt. Budúci lekári v odbore všeobecné lekárstvo si v nej mohli preveriť a zmerať svoje teoretické aj praktické poznatky v rámci odborných workshopov a v praktických podmienkach skutočnej nemocnice.

Víťaz tohtoročnej súťaže plánuje aktuálne dopísať diplomovú prácu, dokončiť školu a následne sa naplno venovať medicíne. „Chcel by som byť kardiológ a ostať pracovať na Slovensku,“ uviedol Urban, ktorý získal hlavnú finančnú výhru v hodnote 3000 eur.

Na druhom mieste sa umiestnila Simona Bašová, študentka Lekárskej fakulty (LF) UK v Bratislave a na treťom Veronika Kissiová z LF Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach. V špeciálnej kategórii zdravotnej poisťovne Dôvera vyhral študent LF UK Kamil Kopčík. Všetci finalisti získali od organizátora ponuku garantovaného pracovného miesta.

Museli rýchlo reagovať

V rámci praktických medicínskych workshopov mali finalisti možnosť na špeciálnom trenažéri vyskúšať si laparoskopickú operáciu brucha s moderným inštrumentáriom i kolonoskopiu. Trénovali aj napríklad resuscitáciu a intubáciu novorodenca a tiež to, ako viesť spontánny pôrod. Počas finále boli vtiahnutí do nimi nečakanej nasimulovanej situácie, kedy museli rýchlo reagovať a postarať sa o rodičku tesne pred pôrodom.

Medici mali aj tento rok možnosť vyskúšať si súťažiť v takých praktických disciplínach, s ktorými sa počas výuky bežne nedostanú do kontaktu. Dozvedeli sa tiež zaujímavé teoretické fakty z oblastí, ktoré sa štandardne na lekárskych fakultách nespomínajú. Súťaž však každý rok organizujeme nielen preto, aby sme medikom povedali viac o trendoch v modernej medicíne, ale aj preto, aby sme sa od nich dozvedeli, v čom vidia problémy v zdravotníctve, aké sú ich priority a názory,“ uviedol generálny riaditeľ siete nemocníc Svet zdravia a siete polikliník ProCare Vladimír Dvorový.

OBRAZOM zo súťaže Medik roka 2018
23
Galéria
Zdroj: Svet zdravia
Zdroj: TASR/Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie