Eliška Šándorová Rôzne

Od hriechu po gauč i k chorobe: Deň leňošenia majú niektorí aj celý rok

Hoci sme uprostred pracovného týždňa, dnes je deň sladkého ničnerobenia. Páčilo by sa vám nič nerobiť 365 dní v roku a žiť ako leňochod? I to je americký štýl!

Ilustračný obrázok k článku Od hriechu po gauč i k chorobe: Deň leňošenia majú niektorí aj celý rok
Zdroj: juanaceituno.wix.com

Záhaľčivý deň alebo Deň leňošenia, ktorý pripadá na 10. augusta, je určený na pokojné ničnerobenie. Je to určitý spôsob trávenia voľného času, avšak človek leňošiť dlho nevydrží.

Psychika bez podnetov a činnosti začne po čase protestovať, a tak nudu nahradí otrávenosť až nakoniec človeku vznikne potreba niečo urobiť. Preto treba leňošenie striedať s aktivitou a naopak. Nuž ale, kde je hranica medzi hriechom, "preležaným dňom“ a vážnou chorobou?

Americká meditácia

Ak hľadať krajinu absurdít a množstva obéznych ľudí, tak jedine Ameriku. Od roku 1982 tam existuje mimoriadne obľúbené hnutie nazvané „The Couch Potato Movement“, čiže akési združenie leňochov. Tvoria ho ľudia, ktorí každý deň sedia doma a pozerajú televízor!

Vyšli o ňom aj knihy: The Official Couch Potato Handbook (Oficiálna príručka pre leňochov) a "The Couch Potato Guide to Life“ (Leňochov sprievodca životom). Združenie vydáva aj vlastný bulletin nazvaný "The Tuber ́s Voice“ (Hlas povaľača).

Zakladateľ hnutia mal jasné posolstvo: "Zastávam názor, že sledovanie televízie je pôvodná americká forma meditácie.“ Vyhlasoval tiež: "Svojmu počínaniu hovoríme aj transcendentálna vegetácia.“

Hriešna lenivosť

Lenivosť znamená z latinčiny acedia – doslova kyslosť, čiže inak duchovná lenivosť alebo nevšímavosť. Patrí medzi sedem hlavných hriechov. Pojmom hlavný hriech sa myslí, že hriech vychádza z hlavy (lat. caput), preto sa v iných jazykoch nazývajú aj kapitálne hriechy.

Ide o také stavy mysle, okolo ktorých sa „otáča“ celá hriešnosť človeka. Sv. Tomáš Akvinský definuje tento hriech ako „zármutok nad duchovným dobrom“, alebo ju nazýva aj neschopnosťou radovať sa z Boha, našej najväčšej radosti.

Americký psychiater Morgan Scott Peck tvrdí o lenivosti, že je to pasívna neschopnosť milovať. Lenivosť je jediná prekážka duchovného rastu. Keď ju premôžeme, prekonáme aj všetky ostatné prekážky. Lenivosť vedie k snahe vyhnúť sa hľadať vždy najľahšie riešenie, únik. Lenivosť je opak lásky. Lenivosť je všadeprítomná. Lenivosť je napríklad neochota vstúpiť do nových oblastí myslenia a prijať novú, zrelšiu zodpovednosť aj pri sebe samom.

Cesta k chorobe

Lenivosť si netreba zamieňať s oddychom či občasným polihovaním na gauči, keď deň strávite v pyžame pred televíziou či s knihou v ruke. Lenivosť však kráča ruka v ruke s emočným stavom človeka a môže prepuknúť do stavu „opušťáka“.

Môžu to byť nevydarené vzťahy, odpor k zamestnaniu, obezita, nedostatok priateľov, záujmov. Tie môžu prepuknúť do skľúčených pocitov, ochabnutosti mysle i ducha. Človek sa stane ľahostajným, slabne jeho vôľa voči okoliu, nastupuje zúfalstvo, beznádej a depresia.

Leňochod sa nenachodí

Určite ste počuli, alebo vás k nemu občas prirovnali, o leňochodovi. Svoje meno si naozaj zaslúži. Leňochod trojprstý žije na stromoch, často zavesený na pazúroch. Pohybuje sa po zemi rýchlosťou dva metre za minútu! Samica údajne „šprintuje“ rýchlosťou štyri metre za minútu, keď začuje vydesený krik svojho mláďaťa.

Čítajte aj: Ľudia chodia za Jozefom do Sedlísk: Aby si ľahli do domčeka s množstvom včiel!

Je tak lenivý, že sa kŕmi z vlastného kožucha. No a k pohybu ho prinútia pohyby čriev, laicky povedané, aby si uľavil. Raz týždenne zlezie zo stromu nadol, aby vykonal telesnú potrebu!

Či už pracujete, alebo oddychujete a užívate si prázdniny, aspoň dnes máte dôvod ospravedlniť svoju lenivosť. Alebo sa môžete riadiť heslom lenivcov: To, že som sa včera raz pohol ešte neznamená, že stresujem. Čo nemusím urobiť dnes, neurobím ani zajtra a mám dva dni voľna!

relax
4
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie