Ilustračný obrázok k článku Parkovné pri štátnych nemocniciach nebudeme platiť: Zadarmo má byť už tento rok
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Parkovné pri štátnych nemocniciach nebudeme platiť: Zadarmo má byť už tento rok

Vyberaniu poplatkov za parkovanie pred nemocnicami je zdá sa koniec. Na príkaz ministra zdravotníctva budú mať pacienti parkovanie zadarmo.

LULA Správy
LULA Správy

Parkovné pri štátnych nemocniciach nebudeme platiť: Zadarmo má byť už tento rok

Vyberaniu poplatkov za parkovanie pred nemocnicami je zdá sa koniec. Na príkaz ministra zdravotníctva budú mať pacienti parkovanie zadarmo.

Ilustračný obrázok k článku Parkovné pri štátnych nemocniciach nebudeme platiť: Zadarmo má byť už tento rok
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Parkovanie pri nemocniciach, na ktoré má dosah ministerstvo zdravotníctva, má byť ešte v tomto roku pre pacientov na niekoľko hodín zadarmo. Po rokovaní s občianskymi aktivistami z iniciatívy Hore rampy bez platenia to potvrdil šéf rezortu Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD). Avizoval, že pre dotknuté nemocnice už pripravuje príkaz ministra. Ekonomické dopady sa podľa jeho slov pohybujú v tisícoch eur ročne a nie sú likvidačné.

Zadarmo do konca roka

„Od prvého júla by mali prejsť na tento systém parkovania všetky naše nemocnice, ktoré spravujú parkovania vo vlastnej réžii, hovoríme o príspevkových organizáciách a akciových spoločnostiach. Zhruba do konca októbra by to mali byť neziskové organizácie, kde je ministerstvo spoluzriaďovateľom. Do konca roka sa chceme vysporiadať aj s našimi nemocnicami, kde máme partnerov a kde je potrebné ďalšie rokovanie,“ povedal Drucker. Myslí si, že bude vôľa nájsť prijateľné riešenie.

Miesta pre pacientov

Po novom by tak 70 percent parkovacích miest pri nemocnici malo byť vyčlenených pre pacientov, z toho šesť percent pre ťažko zdravotne postihnutých a zvyšných 30 percent pre zamestnancov. Uvažuje sa zatiaľ o dvoch modeloch parkovania. Pri prvom by boli zadarmo štyri hodiny a následne by sa zaplatil poplatok maximálne jedno euro do konca dňa, priblížil Drucker. Druhý variant ráta s päťhodinovým parkovaním zadarmo a následným spoplatnením štandardným cenníkom. Bezplatné parkovanie by sa týkalo iba pacientov, ich sprievodov, diskutuje sa aj o zvýhodnení návštev.

Koncesná zmluva

Minister verí, že na bezplatný model parkovania sa podarí prejsť aj tam, kde sa parkovanie spoplatňuje na základe koncesnej zmluvy. Príkladom je najväčšia Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB), ktorá má zmluvu so Zipp-S. Drucker očakáva, že by mohla byť aj medzi prvými. „Nezaznamenal som z ich strany, že by sa významne bránili,“ doplnil. Zároveň odmieta, že by bol za kritizovanú zmluvu zodpovedný. Tender na koncesiu prebiehal v čase, keď bol poradcom riaditeľa Jozefa Sabola, ktorý sa zase stal Druckerovým poradcom. Zmluvu však podpísal jeho nástupca Miroslav Bucha, ktorému už neradil. Drucker tvrdí, že v čase, keď v UNB pôsobil, o tejto téme debata nebola.

„UNB opakovane otvorila pri rokovaniach s prevádzkovateľom otázku zlepšenia podmienok pre pacientov, rozhovory sa však skončili neúspešne aj pre vtedy pokračujúci súdny spor. Aktuálna informácia je, že žaloba bola v celom rozsahu zamietnutá, čakáme na kompletné znenie rozsudku, aby sme mohli konať ďalej,“ reagovala hovorkyňa zariadenia Petra Stano Maťašovská.

Zrušenie poplatkov

Košická univerzitná nemocnica zatiaľ nevie, kedy sa reálne zruší platenie za parkovanie, stanovisko ministerstva ale rešpektuje. „Momentálne majú pacienti UNLP Košice v oboch areáloch parkovanie do 20 minút zadarmo. Potom sa platí 80 centov za pol hodinu, maximálne však 12 eur na deň. Tieto pravidlá sa netýkajú držiteľov ZŤP karty, ktorí u nás majú parkovanie zadarmo. Za parkovanie neplatia ani darcovia krvi počas odberu,“ priblížila jej hovorkyňa Ivana Stašková.

Najťažšie rokovania ministra čakajú

Aktivista Miroslav Kollár sa teší, že sa po rokovaniach s Druckerom ohľadne parkovania podarilo tak rýchlo dospieť k výsledku. Jeho časový plán označil za reálny. Prípadnú poistku vidí v zákone, ktorý by túto problematiku upravil. Pripomína, že problém je aj s parkovaním pred mestskými nemocnicami a zariadeniami vyšších územných celkov. Očakáva, že najťažšie budú rokovania ministra s koncesionármi, ale verí, že počas polroka sa dosiahne želateľný výsledok.

Drucker už v apríli avizoval, že parkoviská pred nemocnicami, na ktoré má dosah ministerstvo, by mohli byť pre pacientov týchto zdravotníckych zariadení bezplatné. Šéf rezortu sa vtedy spolu s občianskymi aktivistami zhodli na neprijateľnosti súčasného stavu. Ministerstvo má kompetenčne pod sebou celkom 58 parkovísk pred nemocnicami, na vyše 20 z nich je v súčasnosti spoplatnené parkovanie. Šesť parkovísk z toho má v rukách súkromný koncesionár.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín