Tlačové správy

Plošný zákaz hazardu môže znamenať veľké riziko

Prvého novembra vstúpila do platnosti nová legislatíva, ktorá vypustila petíciu ako podmienku na zákaz hazardu v mestách a obciach. Zákon tiež prostredníctvom VZN sprísňuje kritériá umiestnenia herní.

Ilustračný obrázok k článku Plošný zákaz hazardu môže znamenať veľké riziko
Zdroj: pixabay.com / CC0 1.0

Tie sa po novom nebudú môcť nachádzať vo vzdialenosti menšej ako 500 metrov od školy, školského zariadenia, zariadenia sociálnych služieb, zariadenia pre liečbu nelátkových závislostí a ubytovne mládeže. Pre mnohé prevádzky by tak bol nie len plošný zákaz, ale aj takéto obmedzenie likvidačné, nakoľko na Slovenku neexistuje mesto, kde by pri dodržaní spomínaných vzdialeností bolo možné herňu prevádzkovať.

Aktivity za zákaz

Vo viacerých mestách okamžite začali aktivity niektorých lokálnych politikov na podporu plošného zákazu. Argumentujú emotívnymi rečami o výplatách, ktoré končia v automatoch a apelujú pritom na plošný zákaz aj v takých mestách, kde sa im predtým na petičné hárky ani zďaleka nepodarilo vyzbierať dostatočný počet podpisov potrebných na prerokovanie prípadného zákazu. Opakujú sa nepravdivé tvrdenia, že hráčske prostredie je „takmer neregulované“ a či pomyselnou záchranou rodín.

Otázka hazardu je zložitejšia

Herné prevádzky s výherným prístrojmi môžu predstavovať pre jedno až tri percentá populácie riziko závislosti, alkohol či stávkovanie sú však ďaleko bežnejší problém, no zákaz posledných dvoch spomenutých aktivisti či politici nežiadajú. Paradoxom je, že práve herne podliehajú prísnej regulácii a legislatíva sa každý rok sprísňuje, v dôsledku čoho za posledné dva roky klesla dostupnosť hazardu o dve tretiny. Spomedzi týchto menovaných troch „strašiakov“ sú vďaka dôslednej kontrole a Registru vylúčených osôb herné prevádzky a kasína zraniteľným osobám najťažšie dostupné.

Ochrana tých najzraniteľnejších

Vďaka Registru vylúčených osôb sú z hazardu momentálne vylúčení poberatelia sociálnych dávok, neplatiči výživného či patologickí hráči. „Pri vstupe do legálnej herne sa každý musí preukázať občianskym preukazom, a týmto ľuďom nie je hranie umožnené,“ vysvetľuje hovorkyňa Asociácie zábavy a hier, Dominika Lukáčová. Do registra vylúčených osôb môžu byť zaradení aj študenti, ktorí poberajú sociálne štipendium či ľudia, ktorí sa doň prihlásili dobrovoľne. „V prípade neregulovaných čiernych herní už tieto skupiny najzraniteľnejších obyvateľov nebudeme môcť chrániť,“ dodáva Lukáčová.

Kto hrať chce, spôsob si nájde

Ako sa ukázalo nielen v časoch prohibície, ale aj v podstatne čerstvejšej minulosti, je to práve akýkoľvek tvrdý zákaz, ktorý poskytuje úrodnú pôdu pre rozmach nelegálnych prevádzok či s nimi spojených kriminálnych aktivít. „Plošný zákaz nebol nikdy dobrým riešením,“ tvrdí Dominika Lukáčová. „V prípade, že herne úplne vylúčime spod dohľadu štátu, regulované prevádzky plne nahradí nelegálny hazard.“ Dokazujú to aj nedávne prípady z niektorých miest, kde bol výskyt legálnych herní na základe sprísnenia legislatívy v ostatných rokoch obmedzený. Slovenská finančná správa tam len od novembra do júna tohto roku zaistila 800 kusov nelegálnych automatov, nazývaných tiež kvízomaty.

Hazard dostupný aj po zákaze

Otázkou zostáva, či ak herne zmiznú, stratia sa aj hazardní hráči, ako to tvrdia aktivisti. Asociácia zábavy a hier si to nemyslí. „Pravdou je, že herňu má teraz už každý doma vo vlastnej obývačke, alebo kdekoľvek inde, kde sa nachádza jeho tablet či smartfón,“ hovorí Lukáčová. Možnosti online hazardu i stávkovania sú nekonečné a keďže na takto dostupnom trhu figurujú aj zahraničné online kasína, ktorým chýba oficiálna licencia na to, aby bol slovenský spotrebiteľ chránený, predstavujú tiež zvýšenú mieru rizika. Aktuálne je v súvislosti s pandémiou korona vírusu významný nárast počtu hráčov práve v týchto formách hazardu. Domáci Tipos zaznamenal vo svojom eKasíne 60 percentný nárast hráčov.

Kľúčom bol vždy dialóg

Asociácia zábavy a hier má odpoveď aj na námietku mnohých aktivistov, ktorým prekáža prítomnosť herní na sídliskách či v obytných zónach. „Určite sa vieme dohodnúť, ale dôležitý je dialóg. Herne môžu byť dostupné pre zábavu a zároveň osožné pre obyvateľov miest. Máme občianske združenie, ktoré združuje prevádzkovateľov herní a reagujeme na podnety zo samospráv, čo potrebujú, aby sa im zlepšila kvalita života v komunite. Postavili sme už tri detské ihriská, zrekonštruovali kolkáreň, prispeli na chod rôznych neziskových organizácií či podporili lokálne športové kluby a kultúrne podujatia,“ tvrdí Lukáčová. „Boli by sme radi, ak by nás v prípade otázok či nejasností, oslovili priamo samosprávy. Sme otvorení každej komunikácii a vieme, že existujú oveľa lepšie a efektívnejšie riešenia než celoplošný zákaz hazardu,“ uzatvára hovorkyňa asociácie.

Ilustračné foto

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM