tp Kultúra

Poriadny obor: TOTO je najväčšia kniha Slovenskej národnej knižnice

Po najmenšom knižnom skvoste, ktorý sa nachádza vo fondoch Slovenskej národnej knižnice, vám prinášame jej knižný klenot z opačného konca. Ten najväčší.

Ilustračný obrázok k článku Poriadny obor: TOTO je najväčšia kniha Slovenskej národnej knižnice
Zdroj: SNK

Ako sme už v predchádzajúcom článku uviedli, najmenšiu knižočku, ktorou disponuje Slovenská národná knižnica by ste ľahko ukryli do dlane.

Ako by ste ale naložili s tou najväčšou? Jedná sa totiž o Atlas veľkého kurfirstu. Veľký je ale aj samotný atlas. Pozostáva z 38 máp a vydaný bol v roku 1665 v Lipsku. Originál je však uchovaný v Berlínskej štátnej knižnici.

Šírka atlasu je 57 cm a výška 80 cm. Váži takmer 20 kilogramov.

Ako uvádza hovorkyňa SNK Katarína Mažáriová: „Atlas vznikol na podnet Friedricha Wilhelma, kurfirstu brandenburského v rokoch 1620–1688, ktorý tlač pravdepodobne aj financoval. V našich fondoch sa nachádza len 52. výtlačok faksimile z roku 1971. Jej autorom je nemecký kartograf a historik Egon Klemp.“ Do knižných fondov SNK sa podľa hovorkyne napodobenina dostala v roku 1974 ako dar.

Do poličky alebo príručnej tašky by sa vám tento atlas možno nevošiel, ale určite stojí za to ho preskúmať. A v skúmaní knižných fondov Slovenskej národnej knižnice bude naša redakcia pokračovať. Nenechajte si ujsť ďalšie knižné unikáty, ktorých príbehy vám prinesieme.

Foto: SNK

Zdroj: SNK

Rýchle správy

Najčítanejšie