Barbara Dallosová Správy Samospráva

Projekt verejného osvetlenia v Martine: Zmodernizovaných je už 4600 svietidiel

Verejné osvetlenie v uliciach Martina modernizuje radnica už od roku 2005.

Ilustračný obrázok k článku Projekt verejného osvetlenia v Martine: Zmodernizovaných je už 4600 svietidiel
Foto: Barbara Dallosová / Zdroj: Dnes24.sk

Verejné osvetlenie modernizujú v Martine od roku 2005 na základe Zmluvy o modernizácii verejného osvetlenia, jeho údržbe a prevádzkovaní, platnej do 1. mája 2020.

Väčšina osvetlenia je už zmodernizovaná

Podľa hovorkyne mesta Martin Zuzany Kalmanovej vymenili 4600 z celkového počtu 4971 svietidiel – z toho bolo 3600 cestných, 1000 parkových svietidiel a sanovali alebo vymenili 1000 osvetľovacích stožiarov typu 8 až 10m.

Doplnila, že ďalšou investíciou pri rekonštrukcii verejného osvetlenia v Martine bol spôsob spínania osvetlenia automatickým systémom.

,,Digitálnymi ročnými spínacími hodinami (dvojkanálové spínacie hodiny) s ročným programom. Uvedený spôsob bol zvolený, pretože pre verejné osvetlenie v Martine je potrebné zabezpečiť súčasné spínanie až 93 rozvádzačov verejného osvetlenia," uviedla Kalmanová.

Ako to funguje?

V každom rozvádzači verejného osvetlenia sú podľa nej namontované samostatné spínacie hodiny a anténa s prijímačom. ,,Spínanie verejného osvetlenia je riadené v závislosti od času východu a západu slnka pre každý deň kalendárneho roku v mieste, kde sú rozvádzače verejného osvetlenia namontované. Pri prvom nastavení spínacích hodín sa do nich zadávajú údaje zemepisnej dĺžky, zemepisnej šírky a časového pásma miesta, kde sú rozvádzače namontované. Na základe týchto údajov si spínacie hodiny vypočítajú zapínacie časy a vypínacie časy počas celého roka a ukladajú ich do pamäte," dodala hovorkyňa mesta Martin.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie