tatiana paučinová Kultúra

Spoznajte históriu mesta: Ktoré stopy tu zanechali naši českí susedia?

História mesta Martin sa spája s množstvom menej či viac známych osobností. Ako isto vieme, nie všetky mali slovenský pôvod. Našim najbližším susedom, kultúrou i srdcom, ktorí sa zapísali do dejín tohto mesta, je venovaná zaujímavá výstava.

Ilustračný obrázok k článku Spoznajte históriu mesta: Ktoré stopy tu zanechali naši českí susedia?
Zdroj: Dnes24.sk

Denne kráčame ulicami, lemujú ich pohľadu už známe budovy, na fasádach sa mihnú pamätné tabule. Svoje mesto možno naoko dobre poznáme. Vieme aj, ktoré historické osobnosti sa zapísali do jeho histórie. Niektorí z nich boli rodení Martinčania, ostatní sa sem prisťahovali, alebo prišli len “naotočku“, aby po sebe zanechali kus práce či nejaký unikát. Mnohými z nich boli aj naši “českí bratia“. A práve tých nám chce pripomenúť výstava České stopy v Turci.

Múzeum kultúry Čechov na Slovensku sa zaoberá českou kultúrou v našej krajine, osobitou témou však sú významné osobnosti, ktoré tu pôsobili v prospech Slovenska. Taktiež inštitúcie, poskytujúce priestor pre českú a slovenskú spoluprácu.

Autorka výstavy Hana Zelinová približuje jej význam: „Naše múzeum sa zaoberá českou kultúrou na Slovensku. Keďže centrom kontaktov medzi predstaviteľmi kultúrneho a politického života bolo mesto Martin, bolo logické, že pristúpime k osobnostiam českého pôvodu. Výstava začína v období konca 19. storočia. Vtedy sa slovensko-české kultúrne kontakty sústredili práve v Martine. Sídlili tu vrcholové inštitúcie, ktoré reprezentovali snahy o sebaurčenie slovenského národa, zároveň tu prebehlo viacero významných udalostí.“

Možno ste netušili, že opona v Slovenskom komornom divadle je kópiou opony, ktorá je uchovaná v Slovenskom národnom múzeu. Slovenskému spevokolu ju koncom 19. storočia darovala Umelecká beseda – prvý český umelecký spolok. Autorom opony bol český maliar. Šlo o veľkú udalosť, ktorej vtedajšie významné noviny venovali celé vydanie. Autorom oslavného článku bol zas známy slovenský spisovateľ a publicista.

Zaujímavý je aj príbeh celulózky, ktorú chcel začiatkom 20. storočia v našom meste otvoriť český podnikateľ. Politické pomery danej doby mu to však skomplikoval. A tak významný podnikateľ a chemik uskutočnil svoje zámery v iných slovenských mestách. Česká stopa zostala i v Slovenskom národnom múzeu v Martine, kde bol prvým profesionálnym správcom zbierok český prírodovedec. Aj vtedajšiu botanickú záhradu pri druhej budove múzea možno pripísať projektantovi s českým pôvodom.

Málokto vie, že v Martine sídlila filmová spoločnosť Slovač Film. Žiaľ, nenašiel sa doposiaľ záznam o tom, že niečo vyprodukovala. Jej základy majú taktiež český kontext.

Viete, prečo sa vrútocká štvrť volá Mexiko a kto ju tak nazval? Ktoré skupiny českých obyvateľov k nám prichádzali v 20.tych rokoch minulého storočia a prečo? Aj na tieto a viaceré iné otázky môžete nájsť odpoveď na výstave České stopy v Turci. Samozrejme, jednotlivým témam sa bude postupne venovať aj naša redakcia.

Výstava České stopy v Turci prebieha do 31. marca 2016 v priestoroch Múzea kultúry Čechov na Slovensku, na Moyzesovej 11 v Martine.

Foto: ilustračné

Zdroj: SNM

Rýchle správy

Najčítanejšie