tatiana paučinová Kultúra

Svadobné šaty kedysi a dnes: Krásna nevesta láka pohľady

V piatok sa v priestoroch Slovenského národného múzea v Martine konala vernisáž originálnej výstavy Krásna nevesta. Už samotný titul evokuje, že bola zameraná na jednu z najvýznamnejších udalostí v živote človeka – svadbu.

Ilustračný obrázok k článku Svadobné šaty kedysi a dnes: Krásna nevesta láka pohľady
Foto: tatiana paučinová / Zdroj: Dnes24.sk

Výstava Krásna nevesta mapuje trendy a zmeny svadobných odevov žien od začiatku 20.storočia po súčasnosť. Súčasťou vernisáže bola aj módna prehliadka v originálnych svadobných šatách, ktoré poskytli ochotné návštevníčky múzea. Prehliadka bola doplnená aj autentickými príbehmi neviest, ktoré šaty vypožičali. Napríklad o tom, ako svadobné šaty v minulosti nevesta zakúpila v Poľsku, o svadobčanke, ktorú pobúrili dlhé vlasy ženícha a krátky zostrih nevesty, alebo ako si nevesta navrhla vlastné šaty v grafickom programe.

Čo ponúka Krásna nevesta

Samotná expozícia pozostáva z telegramov, svadobných oznámení, fotografií a samozrejme svadobných šiat neviest za obdobie približne 100 rokov. „Inšpirovala som sa výstavou na podobnú tému. My sme ale spravili výstavu v širšom kontexte. Chceli sme priblížiť aj tradičnú svadbu a tradičný svadobný odev, ale aj zaznamenať zmenu, ktorá sa odohrala do čias, kým sa z tradičného odevu stala takzvaná biela nevesta. A tej je venovaná takmer celá plocha výstavy,“ priblížila nápad a zameranie výstavy jej autorka Hana Zelinová.

Najstaršie vystavené šaty sú zo začiatku 20. storočia

Najstaršie vystavené svadobné šaty sú z roku 1912 a výrazne sa od ostatných odlišujú. Zhotovené sú totiž z tmavej modrotlače, pričom ide o ženský ľudový odev z obce Dubové. Podľa Zelinovej boli stále ešte tradičnými šatami. Našej generácii známe skôr biele prevedenie svadobných šiat výstava mapuje od roku 1949.

Odkedy sú šaty bielej farby?

Podľa Zelinovej historici, zaoberajúci sa dámskou módou uvádzajú, že korene bielej nevesty spadajú ešte do empírovej módy s jej obľubou bielej farby, závojov a kvetín. Tieto náznaky možno nájsť aj v duchovnom svete romantizmu, kde sa v rozprávkach objavovali krásne princezné. Jav sa postupne šíril aj vďaka zárodkom modernizácie prenosu informácií. „Doklady bielo oblečenej nevesty, či už na módnych litografiách, portrétoch alebo v podobe múzejných predmetov sú z európskych krajín známe už z prvých troch decénií 19. storočia. Za výrazný podnet k rozšíreniu tohto typu odevu sa považuje svadba anglickej kráľovnej Viktórie, ktorá sa v roku 1840 vydávala v bielom, so závojom ozdobeným myrtou a vo venčeku z pomarančovní­kových kvetov,“ doplnila autorka výstavy.

Dizajn podobný bežným spoločenským šatám

K dizajnu svadobných šiat autorka výstavy uvádza, že sa podľa fotografií a iných dokumentov tieto šaty až do prvej svetovej vojny, okrem farby, výrazne neodlišovali od bežných spoločenských šiat danej doby. Honosnejšie svadobné šaty si mohla dovoliť iba zámožná rodina a v rámci šetrenia sa často k sukni ušili dva alternatívne živôtiky. Obľúbenou sa v minulosti stala farba slonovej kosti. Ak sa nevesta vydávala po druhý krát, šaty boli farebné.

Svadobné šaty kedysi a dnes: Krásna nevesta láka pohľady
9
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie