Rôzne Správy

SVET O SLOVENSKU: Kanadská aerolinka môže prísť o licenciu pre opitého pilota

Slovenský letecký kapitán opitý na mol zavaril svojmu zamestnávateľovi. Škandalózny prípad rieši aj minister dopravy a má dopad na všetky letecké spoločnosti v Kanade.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Kanadská aerolinka môže prísť o licenciu pre opitého pilota
Zdroj: pixabay.com

Kanadské médiá informujú o ďalšom turbulentnom vývoji v kauze 37-ročného Miroslava Gronycha, ktorého na Silvestra ráno o 7:00 našli v alkoholickom bezvedomí v kokpite lietadla. Slovák sa práve smelo chystal pilotovať stroj ako kapitán. Gronych lieta pre kanadskú spoločnosť Sunwing, ktorá teraz pre jeho kauzu zažíva naozaj horúce chvíle.

Dolietajú?

Prípad na mol opitého slovenského pilota nenechal chladným ani samotného kanadského ministra dopravy Marca Garneaua. “Listom požiadal aerolínie, aby poskytli dôkazy o tom, že ich bezpečnostné protokoly sú aktualizované a dodržiavané… vrátane opatrení na zabezpečenie spôsobilosti pilotov lietať,” píše kanadský portál Calgary Herald.

Lenže to nie je všetko. Úrady zároveň preverujú kroky, ktoré spoločnosť Sunwing v súvislosti s Gronychovou kauzou podnikla. “Ak to bude nutné, úrady sú pripravené prijať aj opatrenia v podobe vystavenia pokuty, či odobrania licencie,” dodáva portál.

Medzitým už prebehlo prvé súdne pojednávanie v Calgary, kam sa však Gronych osobne nedostavil a zastupoval ho len advokát. Slovák je na slobode vďaka kaucii tisíc dolárov a musel odovzdať pas, aby sa nepokúsil z Kanady utiecť. Ďalšie pojednávanie je naplánované na 25. januára.

Veľké manévre

Gronychova alkoholická aféra odhalila, že nie všetko v leteckých spoločnostiach funguje tak, ako sa oficiálne píše v papieroch. Veď Sunwing stále uvádza, že ich piloti podliehajú ešte prísnejším pravidlám ako vyžadujú kanadské zákony.

Tie hovoria, že pilot si nesmie sadnúť do kokpitu osem hodín po požití alkoholu a Sunwing má túto lehotu predĺženú až na dvanásť hodín. Napriek tomu sa slovenský kapitán chystal riadiť lietadlo s takmer stovkou pasažierov v totálne opitom stave.

Preto kanadský minister Garneau napísal otvorený list všetkým leteckým spoločnostiam v krajine, kde vyjadril hlboké znepokojenie nad incidentom slovenského pilota. Kompetentné inštitúcie zorganizujú už na jar veľké školenie pre všetky aerolinky, odbory a medicínskych expertov. Spoločne majú navrhnúť ďalšie kroky na zvýšenie leteckej bezpečnosti.

Ilustračné foto

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie