Správy

SVET O SLOVENSKU: Medovníkový vianočný stromček je najkrajší

Deti z anglickej školy ozdobili svoju vianočnú jedličku podľa slovenskej folklórnej tradície a vyhrali miestnu súťaž. Inšpiráciu dostali od kuchárky.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Medovníkový vianočný stromček je najkrajší
Zdroj: pixabay.com

Nie všetci Briti majú výhrady voči cudzincom v ich krajine. Stále sa medzi nimi nájde dosť takých, ktorí oceňujú zahraničné tradície a vnímajú ich ako obohatenie vlastnej kultúry.

Napríklad aj v podobe netradičného zdobenia vianočného stromčeka. Britský portál Bexhillobserver­.net priniesol informáciu o školskej súťaži v zdobení vianočných stromčekov. Víťazstvo si odniesol slovenský nápad.

Medovníčky bodujú

Miestna stromčeková farma Catsfield Christmas Tree Farm v Anglicku vyhlásila milú súťaž pre deti. Školám rozdala vianočné stromčeky a ich úlohou bolo čo najkrajšie ich ozdobiť. Zvíťazili deti z Charters Ancaster School a odniesli si prémiu sto libier. Ďakovať za to môžu svojej kuchárke.

“Školská kuchárka Miriam pochádza zo Slovenska a povedala deťom o zvyku v jej krajine, kde sa stromčeky zdobia dekorovanými medovníkovými figúrkami. Deti sa rozhodli pre túto slovenskú tradíciu,” píše britský portál.

Do práce sa zapojila celá škola – deti sa rozdelili do skupín, formovali cesto, vymýšľali tvary a rôzne dekorácie. Nápad sa veľmi páčil aj pedagógom: “Bola to skvelá súťaž, ktorá mala v sebe toľko prvkov! Deti pracovali v tímoch a spoločne vymýšľali tvary a farby,” hovorí zástupkyňa riaditeľa Angela Kinzett.

Britská tradícia

“Mali sme veľa súťažiacich, ale nápad s medovníkovými dekoráciami bol jasným víťazom,” vyhlásil Clive Collins zo stromčekovej farmy.

“Páčilo sa nám, že do práce sa zapojili všetky deti a nechali sa inšpirovať tradíciou z inej krajiny. Výsledok nás naozaj očaril.”

Vianočný stromček je pôvodne nemecká tradícia, ktorú na britské ostrovy priniesol manžel kráľovnej Viktórie princ Albert v roku 1841. V tom čase sa ozdoboval najmä sviečkami, ktoré mali symbolizovať hviezdy na nebi počas noci, keď sa narodilo Jezuliatko.

Kráľovská rodina sa chcela viac priblížiť svojim poddaným a tak dovolila, aby v novinách vyšla fotka, na ktorej je kráľovná so svojím manželom a deťmi práve okolo vianočného stromčeka. Briti si odvtedy tento symbol Vianoc osvojili.

Dnes sa tradičný britský vianočný stromček zdobí najmä sklenenými guľami, farebnými reťazami, svetielkami, prípadne čokoládovými figúrkami. Na vrchole nesmie chýbať veľká zlatá hviezda ako symbol zvestovania narodenia Ježiška.

Ilustračné foto

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie