Rôzne

SVET O SLOVENSKU: Viac ako 200 študentov z Islandu žije v Martine

Je príjemné pre zmenu vidieť, že aj slovenský vysokoškolský diplom môže mať v zahraničí kredit. Minimálne mladí ľudia z nordických krajín vo veľkom prichádzajú študovať medicínu do Martina.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Viac ako 200 študentov z Islandu žije v Martine
Zdroj: TASR

Slovenské školy nepatria do rebríčka najlepších univerzít na svete. Často trpia zastaraným vzdelávacím systémom, nedostatkom kvalitných pedagógov a peňazí. Aj preto sa zhruba 30-tisíc slovenských študentov rozhodlo odísť radšej do zahraničia a získať vysokoškolský titul tam. Existuje však aj opačný trend, aj keď oveľa skromnejší. Nemálo študentov z Islandu sa rozhodlo vyštudovať medicínu na Slovensku.

Naučia sa aj po slovensky

Islandskí študenti objavili možnosť študovať medicínu na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine len pred pár rokmi. Páči sa im slovenská príroda, ktorá je v tomto regióne mimoriadne krásna. Pre Islanďanov, zvyknutých na pusté lávové polia a krajinu s minimom vegetácie, sú zalesnené martinské kopce doslova fascinujúce.

Islandský portál Island monitor píše, že Slovensko je medzi mladými islandskými záujemcami o medicínu čoraz atraktívnejšie. Mnohí sa chcú dokonca z tohto dôvodu aj začať učiť po slovensky, čo je pre nich pomerne náročný jazyk. „Predstavitelia Univerzity Komenského prejavili záujem podporiť štúdium slovenčiny na Islande. Dôvodom je veľký nárast islandských študentov na Slovensku,“ píše portál.

Ide hlavne o peniaze

Mladým ľuďom pomáha zorganizovať študijný pobyt v ďalekej krajine slovenský honorárny konzul na Islande Runólfur Oddsson. „Už dnes žije v Martine viac ako 200 islandských študentov a ja viem o ďalších stredoškolákoch, ktorí sa pripravujú na rovnakú dráhu,“ uviedol pre Island monitor.

Jesseniova fakulta je atraktívna aj pre ďalších severských študentov. Len Nórov tam pôsobia takmer štyri stovky a svoje zastúpenie majú aj Švédi. Nerobme si však ilúzie – hlavným lákadlom pre zahraničných študentov je fakt, že slovenské univerzity sú na ich pomery cenovo veľmi výhodné. Kto si to môže dovoliť, ide radšej študovať do Veľkej Británie, alebo USA.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie