Rôzne

SVET O SLOVENSKU: Vo Veľkej Británii sa tešia na našu vodku

Alkohol sa pod Tatrami nielen vo veľkom pije, ale aj vyrába. Jeho kvalitu teraz oceňujú i vo svete.

Slováci patria medzi najväčších pijanov v Európe a keďže na starom kontinente sa pije najviac, pokojne môžeme povedať, že aj na svete. Naša vášeň pre tvrdý alkohol sa teraz konečne môže zúročiť aj komerčne, keďže slovenská vodka práve odštartovala útok na britský trh. Informujú o tom viaceré zahraničné portály.

PREČÍTAJTE SI: SVET O SLOVENSKU: Tatranské medvede valcujú britské médiá!

Čistá a jemná

Stačí sa v piatok večer prejsť po uliciach britského mesta a je jasné, že tamojší obyvatelia majú k alkoholu veľmi kladný vzťah. Podľa štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie však pijú o niečo menej ako Slováci. Odteraz si budú môcť pochutnať aj na slovenskej vodke.

Britský portál Foodbev.com o nej informuje s uznaním: „Zrodila sa v horskom srdci Vysokých Tatier na severe Slovenska. Spája v sebe vybranú odrodu tvrdej pšenice, ktorá prešla až sedem kolónovou destiláciou. Zjemňuje ju voda z podzemných prameňov Vysokých Tatier a nezameniteľný charakter umocňuje sedemnásobná filtrácia cez špeciálnu zmes prírodných kameňov, čo garantuje jej jemnosť.”

Slovenská liehovina získala výborné hodnotenie aj po degustácii. „Je čistá a jemná v nose, snúbia sa v nej minerálne arómy s jemnými tónmi korenia a karamelu. Ucítite krémovú chuť sladkosti nasledovanú závanom korenín a citrusov,” píše Foodbev.com.

PREČÍTAJTE SI: BRITÁNIA O SLOVENSKU: Donald Trump má manželku spod Tatier!

Kto je najväčší pijan?

Slovenskú vodku si všíma aj web The Spirit Business. Okrem degustácie prezrádza aj to, že ju pomenovali ako „poctu etnickej skupine ľudí, ktorí žijú na najvyšších vrcholoch slovenských Vysokých Tatier, vynikajú vo fyzickej sile a duševnej čistote.”

Slováci podľa svetových štatistík vypijú ročne 13 litrov alkoholu na osobu staršiu ako 15 rokov, čo nás radí na popredné priečky európskeho rebríčka pijanov. Pre porovnanie, priemerný Brit vypije ročne 11 litrov alkoholu a prvenstvo držia Bielorusi s 18 litrami. Svetový priemer je pritom len 6 litrov.

Lekárov v protialkoho­lických liečebniach určite teší, že aj keď pijeme viac ako je vo svete bežné, stále je to menej, ako v osemdesiatych rokoch 20. storočia, kedy Slováci v totalitnom režime pili ešte o dva litre alkoholu na osobu ročne viac ako dnes.

Stále však platí, že keď už siahneme po poháriku, je to s najväčšou pravdepodobnosťou tvrdý alkohol, ktorý pije 46 percent Slovákov. Pivo si dá 30 percent a víno len 18 percent obyvateľov Slovenska. Dobrou správou je, že medzi Tatrami a Dunajom žije až tretina úplných abstinentov.

PREČÍTAJTE SI: SVET O SLOVENSKU: Exmanželka Andreja Danka konvertovala na islam!

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie