Ilustračný obrázok k článku Unikátna metóda z martinskej nemocnice: Operácia pomohla už 25 pacientom
Zdroj: TASR

Unikátna metóda z martinskej nemocnice: Operácia pomohla už 25 pacientom

S týmto typom operácie začala urologická klinika v Martine ako prvá na Slovensku.

Rôzne Správy
Rôzne Správy

Unikátna metóda z martinskej nemocnice: Operácia pomohla už 25 pacientom

S týmto typom operácie začala urologická klinika v Martine ako prvá na Slovensku.

Ilustračný obrázok k článku Unikátna metóda z martinskej nemocnice: Operácia pomohla už 25 pacientom
Zdroj: TASR

Na Urologickej klinike Univerzitnej nemocnice Martin (UNM) pomohli unikátnou metódou, ktorá využíva neurostimulátor miechy, už viac ako 25 pacientom s rôznymi problémami ovládania močového mechúra. Podľa Zuzany Marčekovej z oddelenia marketingovej komunikácie UNM začala nemocnica s implantovaním neurostimulátorov miechy v roku 2013 ako prvá na Slovensku.

Prvá pacientka: Môj život sa úplne zmenil

,,Na liečbu sa využíva implantované zariadenie, ktoré vysiela mierne elektrické impulzy do nervu tesne nad kostrčou. Liečba stimuláciou krížových nervov pomáha ľuďom, ktorých trápi zadržiavanie moču, alebo naopak, pacientom s hyperaktívnym močovým mechúrom," uviedol profesor Ján Švihra z Urologickej kliniky UNM.

Prvou pacientkou s diagnózou dráždivého močového mechúra, ktorej lekári s týmto zdravotným problémom pomohli práve implantovaním neurostimulátora miechy, je Magdaléna Cimráková z Dolného Kubína. Na Urologickej klinike UNM ju operovali pred piatimi rokmi. ,,Odvtedy sa môj život úplne zmenil. Nedá sa to ani porovnať. Predtým, keď som napríklad niekam cestovala, prvá vec, o ktorú som sa zaujímala, bolo najbližšie WC. Žila som v neustálom strese, či stihnem dobehnúť, či si ľudia niečo nevšimnú. Chodila som na WC takmer každú pol hodinu, teraz vydržím dve hodiny aj viac, počas noci nemusím ísť na záchod vôbec," zhodnotila svoj život po implantácii neurostimulátora.

Liečbu by odporúčala všetkým ženám, ktoré majú s močením podobné problémy. Voperovaný neurostimulátor ju v ničom neobmedzuje. ,,Plávam, chodím po horách, ani necítim, že ho mám. Je jednoducho úžasné, čo pokrok v medicíne môže priniesť a ako vie pomôcť ľuďom s veľmi nepríjemným problémom, ktorý kedysi trápil aj mňa," doplnila Cimráková.

Ako to funguje?

Po piatich rokoch jej na urologickej klinike vymenili baterku na neurostimuláto­re.*** ,,Súčasné podmienky sú žiaľ také, že sa nedá vymeniť baterka zvlášť, ale len celý prístroj. Ide o niekoľkominútový zákrok pri lokálnej anestézii. Spraví sa malý rez v oblasti krížov, starý prístroj sa odpojí a pripojí sa nový,"*** opísal zákrok Švihra, ktorý Cimrákovej neurostimulátor aj implantoval.

,,Pre túto metódu je vhodný každý pacient, ktorému nezabrala predchádzajúca medikamentózna liečba. To je aj podmienkou pre to, aby neurostimulátor preplatila zdravotná poisťovňa," vysvetlil Švihra.

Lekári pri overovaní, ako takáto forma liečby zaberá na konkrétneho pacienta, začínajú tzv. dočasnou alebo skúšobnou fázou.

,,Počas dočasnej fázy má pacient dva až šesť týždňov na tele vonkajší stimulátor. Elektróda je spojená cez prepojovací káblik cez kožu na vonkajší stimulátor. V prípade, že liečba zaberie, čo napríklad pri dráždivom mechúre znamená, že nutkanie ísť na WC sa zníži o 50 percent, tak pristúpime k druhej fáze. V nej pacientovi rozpojíme spojovací káblik a priamo pod kožu na elektródu napojíme vnútorný stimulátor," dodal Švihra.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín