Správy

V martinskom skanzene to bude rozvoniavať: Bude sa piecť aj ochutnávať

Podujatie Keď sa zima opýta návštevníkom priblíži všetky činnosti, ktoré súviseli so zásobením rodiny na zimné obdobie. Bude sa vyrábať aj brezová metla.

Ilustračný obrázok k článku V martinskom skanzene to bude rozvoniavať: Bude sa piecť aj ochutnávať
Foto: Erika Ďurčová / Zdroj: TASR

Podujatie Keď sa zima opýta predstaví v nedeľu 13. októbra jesenné práce našich predkov návštevníkom Múzea slovenskej dediny Slovenského národného múzea v Martine. Informovala o tom kultúrno-propagačná manažérka SNM v Martine Milena Kiripolská.

„Pracovné činnosti, ktoré súviseli so zásobením rodiny na zimné obdobie, predstavia členovia Folklórneho súboru Drotár z Dlhého Poľa a Folklórnej skupiny z Podhradia. Rezanie a tlačenie kapusty, krájanie jabĺčok na sušenie, príprava šípok na čaj i príprava dreva na zimu boli bežnou zručnosťou,“ uviedla Kiripolská.

Návštevníkov bude areálom sprevádzať vôňa pečených zemiakov alebo jabĺk, ktoré si môžu sami pripraviť v pahrebe.

„Môžu ochutnať špeciality ako napríklad ‚zemnačne osušky‘ alebo zemiakovú babu. V jedení zemiakovej baby si dokonca budú môcť zmerať sily s ostatnými návštevníkmi. Ochutnajú aj čaje z byliniek pestovaných v našich záhradkách, či čerstvú jablčnú šťavu, pripravenú ručným lisom,“ dodala Kiripolská.

V kováčskej vyhni predvedie prácu kováč pri podkúvaní koňa a návštevníci sa naučia, ako sa vyrábala brezová metla.

„Pre najmenších sú prichystané tvorivé dielne. V nich si deti budú môcť vyskúšať plstenie ovčej vlny, vyrobiť si figúrky z makovíc a gaštanov, alebo voňavé bylinkové vrecúška ozdobené pečiatkami zo zemiakov. Počas programu od 10.00 h do 16.00 h bude hrať Podhradská muzika a o 13.30 h sa v kostole z Rudna bude konať rímskokatolícka svätá omša,“ uzavrela Kiripolská.

Foto ilustračné.

Nenechajte si viac ujsť novinky zo Žiliny a okolia a sledujte nás aj na FB.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie