Aktualizované tp Kultúra

Veľká noc sa blíži! Kde v Martine si môžete užiť tradičné zvyky?

Jeden z najvýznamnejších kresťanských sviatkov už klope na dvere. Veľkonočné sviatky sú oslavou zmŕtvychvstania Ježiša Krista a tento rok vychádzajú na 25.-28. marca. A práve záverečný deň je tým najpestrejším.

Ilustračný obrázok k článku Veľká noc sa blíži! Kde v Martine si môžete užiť tradičné zvyky?
Zdroj: TASR

Mládenci vezmú do rúk vedrá vody a korbáče, aby dievčatá pooblievali a vyšibali do krásy a zdravia. Za to dievčatá chlapcov odmenia výslužkou v podobe kraslíc či inej odmeny. Nezabudnuteľnou súčasťou veľkonočných sviatkov je, samozrejme, aj pestré pohostenie. Posledné roky, bohužiaľ, od tradičných veľkonočných zvykov upúšťame. Doba sa mení, máme menej času alebo nás jednoducho tradície nezaujímajú, ako tomu bolo v minulosti. Našťastie však, máme stále ľudí, ktorí tieto zvyku oživujú.

Chcete si užiť veľkonočné tradície ešte v predstihu a v tej tradičnej podobe? Potom neváhajte a nechajte si poradiť, kam za zvykmi tej pravej „šibačky“.

Veľkonočné kraslice rôznymi technikami zo zbierky Anny Rakúsovej

1.-31. marec, Turčianska knižnica

Výstava kraslíc zo zbierky Anny Rakúsovej

Veľká noc na dedine

20. marec, 10–16 hod., Múzeum slovenskej dediny Martin

Vynášanie Moreny a prinášanie letka v podaní detských folklórnych súborov, predveľkonočné a veľkonočné zvyky, ukážky zdobenia kraslíc, veľkonočná šibačka a oblievačka. Program o 10.30, 12.30 a 14.30 spestrí folklórna skupina Prameň z Dubového. Predstaví sa i detský folklórny súbor Liptáčik z Ružomberka. Súčasťou podujatia je aj zoznámenie sa s rôznymi technikami zdobenia kraslíc, ako i výroba a predaj ďalších tradičných predmetov či lisovanie oleja. Pre malých, ale aj veľkých návštevníkov sú prichystané tvorivé dielne, kde môžu využiť svoju fantáziu pri zdobení kraslíc. O 13.30 hod. sa bude konať rímskokatolícka svätá omša v drevenom kostole z Rudna, ktorého základy položili koncom 18. storočia.

Veľkonočné trhy

24.marec, 9.00–18.00 hod, Divadelné námestie Martin

V centre mesta na priľahlých uliciach vyrastú stánky s veľkonočným tovarom, v ktorých budú môcť všetci Martinčania a návštevníci mesta dokončiť svoje predveľkonočné nákupy.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie