Správy

Vízia ultramodernej univerzitnej nemocnice v Martine: Komisia sa už stretáva

Jesseniova lekárska fakulta v Martine otvorila akademický rok a zároveň oslávila 50. výročie svojej samostatnosti. Jedným z najväčších plánov na najbližšie mesiace je projekt novej nemocnice.

Ilustračný obrázok k článku Vízia ultramodernej univerzitnej nemocnice v Martine: Komisia sa už stretáva
Zdroj: TASR

Jesseniova lekárska fakulta Univerzity Komenského v Martine otvorila v utorok akademický rok 2019/2020 a zároveň oslávila 50. výročie svojej samostatnosti. Informovala Zuzana Marčeková z oddelenia marketingovej komunikácie Univerzitnej nemocnice Martin.

Rozhodnutie založiť lekársku fakultu so sídlom v Martine bolo prijaté s výraznou podporou vtedajšieho vedenia UK v Bratislave, aj vďaka podmienkam v martinskej nemocnici.

„Nariadenie, ktorým sa popri Bratislave a Košiciach zriadila samostatná lekárska fakulta v Martine, prijala vláda Slovenskej republiky 6. júna 1969,“ doplnila Marčeková.

„Ako generálny riaditeľ UNM sa zaväzujem vytvárať optimálne podmienky pri praktickom vzdelávaní študentov JLF UK. Naďalej sa budeme snažiť zlepšovať personálne, priestorové a materiálno-technické vybavenie našich kliník a ústavov, hoci to vzhľadom na pretrvávajúce podfinancovanie zdravotníctva nie je vždy jednoduché. Ubezpečujem vás, že vedenie nemocnice vynaloží maximálne úsilie, aby sme pokračovali v trende minulých rokov. A aby sme tvorili súdržný celok, ktorý bude pojmom tak medzi lekárskymi fakultami, ako aj medzi univerzitnými nemocnicami,“ povedal generálny riaditeľ UNM Dušan Krkoška.

Vízia do budúcnosti

Najväčšou výzvou v nadchádzajúcich mesiacoch je projekt novej univerzitnej nemocnice, na ktorom participujú obe inštitúcie.

„Vytvorili sme komisiu, ktorá sa už niekoľko týždňov pravidelne stretáva na pôde UNM. Jej cieľom je, aby sa v roku 2020 začalo reálne stavať. Verím, že sa nám to spoločnými silami podarí a Martin bude mať ultramodernú univerzitnú nemocnicu, ktorá bude lídrom v poskytovaní zdravotnej starostlivosti na Slovensku,“ uviedol Krkoška.

Výučba budúcich lekárov

Otvorenie nového akademického roka na JLF UK je podľa Marčekovej zároveň začiatkom výučby budúcich lekárov aj na klinikách UNM. Študenti sa tu začínajú vzdelávať v treťom ročníku.

„To znamená, že aj nemocnica pocíti, kedy začína akademický rok, keďže sa tu zvýši počet študentov. Tí sa počas klinickej výučby čiastočne podieľajú aj na liečebno-preventívnej starostlivosti, chodia napríklad na operačné sály, asistujú pri operačných zákrokoch,“ priblížil systém výučby prodekan pre rozvoj a kontakt s nemocnicou JLF UK v Martine a zároveň prednosta Neurochirurgickej kliniky UNM Branislav Kolarovszki.

„Budúci lekári musia počas štúdia od tretieho do šiesteho ročníka prejsť všetkými medicínskymi pracoviskami nemocnice. Rovnako absolvujú klinickú výučbu v UNM aj zahraniční študenti,“ uzavrela Marčeková.

Foto ilustračné.

Nenechajte si viac ujsť novinky z Martina a okolia a sledujte nás aj na FB.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie