Správy

Všetko o záhadach Turčianskej kotliny: Máme tu aj vykrádačov pokladov

Čo s nájdeným pokladom a koľko bolo na Turci vlastne hradov? Viac sa dozviete na podujatí Tajomstvá archeológie Turčianskej kotliny v budove Slovenskej národnej knižnice.

Ilustračný obrázok k článku Všetko o záhadach Turčianskej kotliny: Máme tu aj vykrádačov pokladov
Zdroj: TASR

O zaujímavostiach a záhadách Turčianskej kotliny budú vo štvrtok 3. októbra hovoriť archeológovia Martin Furman a Milan Horňák na podujatí Tajomstvá archeológie Turčianskej kotliny v sídelnej budove Slovenskej národnej knižnice (SNK) v Martine. Informovala o tom hovorkyňa SNK Katarína Štefanides Mažáriová.

Poznáme cesty Vikingov, ale netušíme, že v Turčianskej kotline žil národ, ktorý bol pod veľkým vplyvom Keltov.

„Schodený máme Versailles, ale pritom nevieme, že okrem Blatnického, Sklabinského a Znievskeho hradu sa kedysi pyšne týčili hrady aj v iných našich obciach. A už vôbec netušíme, že aj v Turci môžeme natrafiť na dobrodruhov, ktorí sa, vyzbrojení detektormi kovov, hrajú na Indiana Jonesa,“ uviedla hovorkyňa SNK.

Vykrádači pokladov

Podotkla, že aj v Turci šafária takzvaní vykrádači pokladov.

„Bohužiaľ, je ich viac. Pamiatkový aj trestný zákon jasne hovoria, že vyhľadávanie archeologických nálezov je trestný čin. Realita je však iná a brániť sa voči týmto dobrodruhom je komplikované,“ zdôraznil archeológ a pracovník Krajského pamiatkového úradu v Žiline Martin Furman.

Veľmi často podľa neho niekto nájde vzácny artefakt a nenahlási ho.

„Súvisí to s nelegálnym vykrádaním archeologických nálezísk. Priebežne sa dozvedáme o vzácnych nálezoch, ktoré sa našli na našom území a už sú v súkromných zbierkach, prevažne v zahraničí,“ doplnil Furman.

Nové náleziská

Archeologickému výskumu v Turci sa dlhodobo venuje archeológ a popularizátor miestnych dejín Milan Horňák.

„Stále máme čo odkrývať, stále nás prekvapujú nové nálezy. Napríklad sme našli viacero nových lokalít s výskytom kamenných nástrojov, ktoré posúvajú začiatok osídlenia Turca do piateho tisícročia pred naším letopočtom. Na Vyšehrade sa podarilo nájsť desaťročia hľadaný kostol Panny Márie, štúdium archívnych materiálov zase prinieslo informácie o mohutnom murovanom hrade, ktorý stál v Slovenskom Pravne,“ zhrnul Horňák výsledky práce niekoľkých archeologických tí­mov.

Foto ilustračné.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie