tp Kultúra

Za krásami netreba cestovať cez pol sveta: 3 dediny pri Martine, ktoré by mal poznať každý!

Dediny okolo nášho mesta skrývajú všakovaké známe i menej známe zaujímavosti, obklopuje ich nádherná príroda. To všetko a viac rozhodne stojí za výlet do okolitých obcí. Tu sú tri tipy našej redakcie.

Ilustračný obrázok k článku Za krásami netreba cestovať cez pol sveta: 3 dediny pri Martine, ktoré by mal poznať každý!
Zdroj: TASR

Blatnica

Blatnica je starobylá obec v Turčianskej kotline, vzdialená od Martina 17 kilometrov. Rozprestiera sa po oboch stranách Blatnického potoka a jej okolie spestrujú husté lesy. K obci sa viažu stopy z epochy praveku a to z obdobia 3. tisícročia pred Kristom. V Blatnici sa nachádza barokovo-klasicistický kaštieľ z prvej polovice 18. storočia, neskoro-barokový kaštieľ z 18.storočia a evanjelický kostol v klasicistickom štýle z konca 18. storočia. Za obcou stojí na strmom kopci zrúcanina Blatnického hradu z druhej polovice 13. storočia. Z hradnej ruiny vidno viacero nádherných scenérií Turčianskej kotliny, Gaderskej doliny a časť hrebeňa Veľkej Fatry. Na svoje si môžu prísť horolezci na skalolezeckej stene v Blatnickej doline. S obcou Blatnica sú späté aj viaceré významné osobnosti ako napríklad Izabela Textorisová, prvá slovenská botanička. V obci sa narodila slovenská poetka Maša Haľamová a pôsobil tu fotograf Karol Plicka, ktorého múzeum môžete v Blatnici navštíviť. V okolitých dolinách sa v 20-tycho rokoch minulého storočia nakrúcal aj prvý slovenský Jánošík bratov Siakeľovcov.

Mošovce

Obec Mošovce sa nachádza v okrese Turčianske Teplice. Je významným miestom ako z rekreačného, tak aj z historického hľadiska. Okolie Mošoviec tvorí príťažlivé horstvo, Gaderská a Blatnická dolina s vápencovými a dolomitovými útvarmi. Obcou preteká riečka Mošovka a nachádza sa tu aj sústava mošovských rybníkov, kde sa v súčasnosti chovajú pstruhy. Pozornosť pútajú viaceré architektonické pamiatky ako napríklad kaštieľ z 18. storočia. V minulosti zaznamenala veľký rozmach v obci remeselná výroba. Pôsobilo tu približne 15 cechov. Okrem toho sa tu nachádza neogotický kostol, evanjelický kostol z 18.storočia, secesný skleník a pavilón, múzeum remesiel. Mošovce boli rodiskom významných osobností, z nich napríklad hudobného skladateľa Frica Kafendu, básnika Štefana Krčméryho, spisovateľky Anny Lackovej-Zory a nájsť tu môžete aj rodný dom básnika Jána Kollára. Veľkou udalosťou obce je Mošovský michalský jarmok, ktorý sa koná pravidelne v októbri.

Necpaly

Vo vzdialenosti 12 km od Martina, na vyústení Necpalskej doliny do Turčianskej kotliny sa nachádza obec Necpaly. Obklopuje ju tak malebná krajina s pestrou faunou i flórou. História obce siaha do doby bronzovej, pričom prvá písomná zmienka pochádza z roku 1 269. O pomerne rozvinutej hospodárskej úrovni obce možno v minulosti hovoriť v 18.-19. storočí. Bola tu papiereň, viacero mlynov a pivovar, ktorého budova stojí v obci dodnes. V tejto turčianskej obci ale môžete vidieť aj stavebné pamiatky ako Kostol svätého Ladislava z 13.storočia, štyri kaštiele, z ktorých, bohužiaľ, žiaden nie je prístupný verejnosti a tri sú dokonca v havarijnom stave. Nič to ale nemení na tom, že pohľad na tieto stavby stále dokáže fascinovať ich architektonickou nádherou. V Necpaloch natrafíte aj na obecnú malú vodnú elektráreň, ktorá pripomína staré mlynské náhony. V prevádzke je od roku 2007, pričom energiu by mala využívať na verejné osvetlenie, v zdravotnom stredisku a na obecnom úrade.

Foto: ilustračné

Krásy v Turci:3 dediny pri Martine, ktoré by mal poznať každý
5
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie