tp Rôzne

Zdravý poklad z prírody u nás: Vieme, kde si pri Martine môžete nazbierať medvedí cesnak!

Niektorí ľudia medvedí cesnak zbierajú pre jeho liečivú silu, iní pre využitie v kuchyni. Tento zdravý poklad z prírody je dobre známy aj medzi Matinčanmi. Ak si ho chcete nazbierať, netreba chodiť veľmi ďaleko. Ak sa aj vyberiete aj ďalej od mesta, určite nepohrdnete príjemnou prechádzkou.

Ilustračný obrázok k článku Zdravý poklad z prírody u nás: Vieme, kde si pri Martine môžete nazbierať medvedí cesnak!
Zdroj: TASR

Cesnak medvedí je bratrancom obyčajného bežného kuchynského cesnaku, ale v účinkoch liečivosti sa nedá zahanbiť. Je dokonca oproti klasickému cesnaku jemnejší, obsahuje enzýmy, viac aktívnych liečivých látok a množstvo vitamínu C. Po dlhej zime dokáže organizmus dať do poriadku zvnútra a nabudiť ho do nového fungovania. Vyrastá v apríli, máji. Nakoľko máme za sebou slabú zimu, v niektorých oblastiach ho pomaly môžeme nájsť. Nájsť ho možno prevažne v tienistých stanoviskách, pod stromami a v blízkosti potokov či riek.

V blízkom okolí nášho mesta je medvedí cesnak podľa miestnych obyvateľov pomerne rozšírený. Pokiaľ si chcete túto zdravú pochúťku nazbierať, netreba chodiť ďaleko. Rastlinu, ktorá posilní imunitu, chodí zbierať aj Martinčan Pavol:„Medvedí cesnak zbieram pravidele každý rok. Kedysi som len zašiel na prechádzku do Slovianskej doliny so psom, a potom som chcel spojiť príjemné s užitočným. Zbieram tak medvedí cesnak už pár rokov a nedám naň dopustiť:"

Neďaleko Martina

Podľa tipov, ktoré získala naša redakcia môžeme tento zázrak prírody nájsť aj v Martine na Stráňach. Viaceré doliny v okolí majú tiež svoje zákutia, kde sa medvedí cesnak vyskytuje. Nazbierať ho môžete aj v Gaderskej a Valčianskej doline. Zbieranie medvedieho cesnaku si môžete vychutnať s pekným výhľadom z okolia zrúcaniny Znievskeho hradu nad obcou Kláštor pod Znievom.

Tipy od vás

Medvedí cesnak si pochvaľuje aj Andrea z Martina: „Ja si medvedí cesnak roky pestujem na záhradke v Košťanoch. Najradšej si čerstvé listy, pokrájané nadrobno dám na pečivo a ochutím ním aj rôzne šaláty, polievky a mäsité jedlá. Táto rastlinka je dobrá v tom, že je jemnejšia ako cesnak, ale má podobné pozitívne účinky. Ľahko sa tak na čerstvé listy naučili aj moje deti."

Pavol si z medvedieho cesnaku vyrába aj tinktúru: „Naplníme fľašu po hrdlo nadrobno nakrájanými listami alebo cibuľkami. Zalejeme 38–40% ražným alebo dobrým ovocným liehom. Postavíme niekam na slnečné miesto, približne na dva týždne. S troškou vody užívame denne po 10 kvapiek."

Nepomýľte si ho s konvalinkou!

Pri zbere medvedieho cesnaku však treba byť opatrný. Ľahko si ho totiž môžete zameniť s konvalinkou, ktorá je jedovatá. Medvedí cesnak sa dá dobre identifikovať tak, že keď ho človek požmolí v prstoch, zapácha ako cesnak.

Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie