tp Kultúra Kultúra

Ak tanečník miluje tanec, budú ho milovať aj diváci: ROZHOVOR s Luciou Kuciakovou

Tanečný klub nemusí byť len o tancovaní, ale stihnúť sa v ňom dá aj veľa vecí naraz. O práci vedúcej tanečného klubu Martico New Age porozprávala Lucia Kuciaková.

Ilustračný obrázok k článku Ak tanečník miluje tanec, budú ho milovať aj diváci: ROZHOVOR s Luciou Kuciakovou
Zdroj: Martico New Age

O tom, ako to vyzerá zvnútra známeho tanečného klubu Martico New Age, sme vás už informovali. Za jeho existenciou a úspechmi však nestoja iba samotní tanečníci, ale predovšetkým šikovné a trpezlivé inštruktorky a inštruktori, samozrejme vedúca klubu. O tom, aká bola cesta k tancu, klubu, a o čom je tanec porozprávala Lucia Kuciaková, vedúca tanečného klubu Martico New Age.

Si vedúca tanečného klubu, čo všetko je tvojou úlohou?

Musím mať prehľad o všetkom, čo sa v klube deje. Organizujem činnosť trénerov. Snažím sa motivovať, inšpirovať a pomáhať kolegom – trénerom a choreografom (máme medzi sebou aj pánov). Snažím sa vkladať do klubu jednoduché impulzy, ktoré rozhýbu ďalšiu činnosť. Organizujem rôzne podujatia, stretnutia a aktivity v klube. Pracujem aj na marketingu klubu a mám na starosti aj financie.

Tancuješ ešte profesionálne, súťažne?

Pravidelne sa ma kolegyne snažia presvedčiť, aby som s nimi opäť tancovala. Mám veľmi rada tanec, ale som skôr tréningový ako pódiový tanečník. Na pódiu sa cítim lepšie s mikrofónom v ruke, keď môžem moderovať tanečné súťaže a vystúpenia. Mala som dokonca možnosť moderovať niekoľko medzinárodných majstrovstiev, organizovaných v Žiline a Bratislave.

Aká bola tvoja cesta k tancu?

Často sa smejem, že som k tomu prišla ako slepé kura k zrnu. Začala som tancovať až keď som mala 17 rokov. Tiež v tanečnom klube. Vždy som sa však cítila viac ako organizátor, človek v zákulisí a riadení ako tanečník. Avšak kvôli tomu, že som chcela ďalej pracovať v tejto sfére, som po maturite na Obchodnej Akadémii vyštudovala aj Tanečné konzervatórium.

Ktorý tanečný štýl máš najradšej?

Na túto otázku nedokážem odpovedať. Vidím krásu v každom tanečnom štýle, či už sú to štýly moderné, ale aj klasický balet, súčasný tanec, či tanec ľudový. Ide vždy o emóciu z hudby a pohybu.

Pripravuješ k tancu aj malé deti. To chce zrejme veľkú trpezlivosť.

Áno, som trpezlivá – veľmi (smiech).

Vieš si predstaviť, že by si robila niečo iné?

Viem si predstaviť, že by som mohla robiť čokolvek iné. Mám veľké množstvo záujmov. Rada sa učím nové veci, rada stretávam nových ľudí a mám rada výzvy. Pri tejto práci ostávam preto, lebo v sa v nej stretáva mnoho profesií. Som pedagóg, psychológ, umelec, návrhár, marketingový pracovník, píšem články, spracúvam administratívu, robím s financiami, veľa cestujem a veľa organizujem. Je to vynikajúce miesto a možnosť na sebarealizáciu.

Čo všetko musí spĺňať dobrý tanečník?

Musí milovať tanec, z toho to vychádza. Ak ho miluje, bude trénovať do úmoru, bude kreatívny a bude sa chcieť zdokonaľovať. Ak tanečník miluje tanec, budú jeho tanec milovať aj diváci, pre ktorých tancuje. Je to jednoduché.

O čom je tanec? Ako by si ho definovala?

Možnosť realizácie, rozvoja, vyjadrenia, relax.

Tanec je aj vec pocitová, subjektívna. Ak chce byť tanečník dobrý, musí niekedy tieto veci potlačiť?

Nie, práve naopak. Je dôležité, aby mal tanečník svoj osobný prejav. Pravdaže, musí bojovať s únavou, hnevom, zlou náladou, ale každá emócia sa dá aj v tanci pretaviť na niečo pozitívne. Pravdaže, ak ide o tanec na pódiu, ktorý má mať určitú formu, musí niekedy svoju aktuálnu náladu potlačiť. Ak tancuje vo väčšej formácii, je potrebné, aby dokázal spolupracovať s ostatnými. Niekedy sa stane, že nie všetci spolutanečníci si sadnú. Na pódiu to ale nesmie byť vidieť.

Ak som mimo rytmu a považujem sa za drevo, mám vôbec šancu vypracovať sa na profesionálku?

No bez toho zmyslu pre rytmus by to bolo určite dosť náročné (smiech).

V čom je podľa teba sila tanca? Ako formuje osobnosť?

Schopnosť vydať zo seba to najlepšie, schopnosť postaviť sa na pódium a "vyjsť s kožou na trh“, spolupracovať v kolektíve a niesť zodpovednosť. Pravidelne trénovať, aj keď nemám práve chuť a náladu. Zvládať tlak pred náročnými vystúpeniami. Byť trpezlivý a opakovať a trénovať jeden pohyb, kým nie je dokonalý. Tieto kompetencie možno využiť v akejkoľvek inej oblasti.

Cítiš aj na tanečníkoch zo skupiny, ako im tanec ovplyvňuje život?

Určite áno. Tanec zaberie veľa času. Je nevyhnutné naučiť sa ho organizovať. Čo mám vedomosť, tak väčšina úspešných tanečníkov sú úspešní aj v škole. Majú veľa priateľov aj záujmov, a len zriedka sú "problémovou mládežou“.

Čo by si odkázala, ako motiváciu budúcim tanečníkom?

Ak ho miluješ (tanec) – nie je čo riešiť (smiech).

Foto: archív Martico New Age

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie